Arama sonuçları

Ankara Üniversitesi’nde akademisyen kıyımı var

Ankara Üniversitesi’nde akademisyen kıyımı var

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meltem Kayıran’ın üniversiteyle ilişiğini hukuksuz biçimde sonlandırdı.

BirGün'den Berkay Sağol'un haberine göre, Ankara Üniversitesi’nden (AÜ) doksan akademisyenin ihraç edildiği 2017 yılında Eğitim Sen Şube Başkanı olarak görev alan ve ihraç edilen akademisyenlerle dayanışmanın sürdürülmesinde büyük çaba harcayan Kayıran, fakültede daha önce emsali bulunmayan gerekçeler ileri sürülerek işinden atıldı.

HANGİ GEREKÇELERLE ATILDI?

1990 yılından bu yana AÜ SBF Maliye Bölümü’nde görev yapan Kayıran, 2017 yılında doçent unvanı kazanmış olmasına rağmen, dört yıl boyunca doçentlik kadrosuna atanmadı. Hak ettiği kadro yerine daha alt bir kadroya atanmak istenmesine itiraz eden Kayıran, Fakülte Yönetim Kurulu’nun teklifi ve Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nün kararı ile 30 yılını verdiği fakülteyle ilişkisi kesildi.

AÜ Personel Daire Başkanlığı tarafından Rektörlüğe gönderilen yazıda, şöyle denildi: "Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Teorisi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi kadrosunda görev yapan Doç. Dr. Meltem Kayıran'ın bulunduğu kadroya yeniden atanmasına yönelik herhangi bir bilimsel çalışma dosyası sunamaması nedeniyle Dr. Öğr. Üyesi kadrosuna yeniden ataması uygun olmadığı ve 14 Nisan 2021 tarihi mesai bitiminden itibaren ilişiğinin kesilmesi teklif edilmektedir. Makamınızca uygun görüldüğü takdirde Doç. Dr. Meltem Kayıran'ın 14 Nisan 2021 tarihi mesai bitiminden itibaren kadrosu ile ilişiğinin kesilmesini olurlarınıza saygı ile arz ederim."

DÖNMESİ İÇİN TÜM YOLLARI KULLANACAĞIZ

Eğitim Sen Ankara Üniversiteler Şubesi Başkanı Mutlu Arslan, "Meltem hoca, 30 yılı aşan akademik görevi boyunca sendikal mücadeleye büyük katkılar veren, akademik özgürlükler için mücadele eden bir isimdi. Üniversitesine dönebilmesi için tüm yolları kullanacağız" dedi.

13-04-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş