Arama sonuçları

Anne sözü dinledi Harvard’dan yüzde 100 burs aldı

Anne sözü dinledi Harvard’dan yüzde 100 burs aldı

Anne sözü dinledi Harvard’dan yüzde 100 burs aldı. Nil Çakırca İzmir Amerikan Koleji'nde (ACI) burslu ve yatılı okuyor. 2010-2011 yılında SBS şampiyonlarından biri olan Nil bu yıl mezun olacak. Nil'in İzmir Amerikan'a girişi ablası Damla sayesinde olmuştu, dünyanın en gözde üniversitesi Harvard'a kabulü ise "anne sözü" dinlemesi sayesinde oldu. Üstelik de Harvard'a yüzde 100 burslu kabul edildi.

ANNE MEKTUBU BEĞENMEYİNCE 

Nil, başvurunun bitmesine yarım saat kala annesinin beğenmediği "niyet mektubunu" oturdu, yeniden yazdı. Ablasından kalan ilk akıllı telefonunu lise 1'de aldığını, bu telefonla arkadaş ilişkilerinin nasıl biçimlendiğini, ailesi ve arkadaşlarıyla ilişkilerini, sınav sistemi yüzünden nasıl Türkiye'de gençlerin hayal kuramadıklarını anlattı. 

MEKTUBUM KABÜLDE ETKİLİ OLDU

Harvard gibi üniversitelere başvuranların zaten akademik başarıları yüksek olduğunu bu yüzden de seçilebilmek için "niyet mektubu"nun önemli olduğunu vurgulayan Nil,  Pervin Kaplan'a mektubunu ve kabul sürecini şöyle anlattı. 

FARKLILIK ARIYORLAR: Harvard gibi okullar gerçek sizi anlamak ve farklılığınızı görmek istiyor. Çünkü başvuran herkesin SAT puanları, notları yüksek. İlk mektup nasıl bir eğitim alacağım ile ilgiliydi. Anneme bunu okudum, ama bakışından beğenmediğini anladım. Değiştirmemi önerdi. 

YARIM SAAT KALA YAZDIM: Başvurunun bitmesine yarım saat kala hayatımın şekillenmesinde etki yaratan anılarımı anlattığım mektubu yazdım. İzmir Amerikan'a ablam Damla'nın girmem için ısrarcı olduğunu, okula yüzde 100 burslu kabul edilişimi, ablamın Boğaziçi Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği okuduktan sonra hayali olan google'da çalışmaya azmi sayesinde nasıl başladığını yazdım. 

ARKADAŞ İLİŞKİLERİ UYGULAMASI: Sonra whatsapp uygulamasının arkadaşlarımla ilişkimi belirleyici olmasından söz ettim. Benim ilk akıllı telefonum lise birde oldu. O da ablamın eski telefonuydu. Oysa hazırlıkta tüm arkadaşlarımın akıllı telefonları vardı ve kendi aralarında haberleşiyor, sınavlarla ilgili konuşuyorlardı. Ertesi sabah ben ne muhabbetlerine katılabiliyor ne de esprileri anlıyordum. Telefon ile ben de bu sohbetlerin içine girebildim. Çünkü whatsapp uygulamasını iletişim ve sınavlara hazırlık için kullanıyor, soru çözüyordum. O kadar çok soru çözümüne yardım ettim ki, ‘En iyi dost Oscar heykelciliği' verildi. 

AİLE DEĞERLERİ ÖNEMLİ: Mektubumda arkadaşlarımla olan ilişkimin ve ailemin değerlerinin toplumun beklentilerinden daha önemli olduğunu vurguladım. İleride ne iş yaparsam yapayım, ülkeme geri dönüp benim elde ettiğim fırsatları diğer çocukların da yakalaması için elimden geleni yapacağımı yazdım. Sonra hiç yaygın olmayan Harvard'ın kabul ofisi ile yaptığım mülakat da kabul sürecimi etkileyen en önemli faktörlerden biriydi. Mülakat yaptığım kişi bana neden geri ülkeme dönmek istediğimi sordu. Türkiye'deki eğitim sisteminden, mevcut sınavların gerçek bir ölçüt olmadığından, neden PISA testi sonuçlarının Türkiye'de çok düşük çıktığından, bu sistemin kısa vadede değişip değişemeyeceğinden söz ettim. Türkiye'deki çoğu çocuğun maalesef gelecekle ilgili hayal kurmadıklarından ve bu sebeple kendileri için uygun olmayan üniversitelere sadece sınav sonucuna göre girmek durumunda olduklarını anlattım. Öğretmenlerimin referans mektupları ve IB öğrencisi olmam da etkili oldu ve yüzde 100 burs aldım. Henüz ne okuyacağıma karar vermedim, ama ekonomiyi düşünüyorum." 

HAYALLERİN PEŞİNDE KOŞAN ABLA 
NİL, ablasının hayatında çok önemli rol oynadığını söylüyor: "Ben hayallerinin peşinden koşan ve hayal etmenin hiçbir sınırı olmadığını bana her zaman anlatan bir abla ile ve hayallerime ulaşabilmem için her konuda destek olan, ufkumu daha da açan bir aile içinde büyüdüm. Ablam İzmir Amerikan'da yatılı okumam için çok ısrar etti, babamı ikna etti. Okulum ise aynı duyguları bana yaşatan aile oldu. Burada yatılı okumak ise tek başına ayakta durmama, kendimi keşfetmeme ve hayat boyu sürecek dostluklar kurmama neden oldu" diyor. 

Nil'in Harvard Ünivesitesi'ndeki eğitim giderlerini ise akademik başarısı yüksek, ihtiyaç sahibi öğrencilere verilen Defne-Muhtar Kent Eğitim Vakfı'nın bursu karşılayacak. 

Kaynak: Habertürk

 

16-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş