Arama sonuçları

Ara tatil nasıl değerlendirilmeli? Lise öğrencilerine öneriler

Ara tatil nasıl değerlendirilmeli? Lise öğrencilerine öneriler

Ara tatil nasıl değerlendirilmeli? Lise öğrencilerine öneriler. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yaptığı düzenlemeye göre okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci için ilk ara tatil başladı. Yılda iki kez yapılacak birer haftalık ara tatillerin ilki 18-22 Kasım, ikincisi ise 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılacak.

İlk kez ara tatillerle karşılaşan aileler ve öğrenciler bu bir haftalık süreyi nasıl değerlendirmeli? Bu soruyu eğitimcilere sorduk. FMV Özel Işık Lisesi Koordinatör Psikolojik Danışman Aylin Tüfekçi, beden ve zihninizi dinlendirebileceğiniz bu kısa mola için bakın hangi önerilerde bulundu?

ARA TATİL NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ? LİSE ÖĞRENCİLERİNE ÖNERİLER

 

  • Öncelikle kendiniz için 9 günlük bir planlama yapabilirsiniz. Planınızda hem eğlenmenizi, hem dinlenmenizi, hem de kendinizi geliştirmenizi sağlayan etkinliklere yer verebilirsiniz.
  • Yorucu bir dönemi geride bıraktık, tatilde bedeninizin yenilenmesi için iyi uyumanız çok önemli.
  • Her gün mutlaka hobi faaliyetlerine zaman ayırabilirsiniz. Bunlar fotoğrafçılık, resim yapma, sanat galerisi, müze ziyareti, sinema, tiyatro, konsere gitme vs gibi faaliyetler olabilir. Böylelikle hem eğlenir ve mutlu hisseder, hem de enerjinizi yeniden tazeleme fırsatı bulursunuz.
  • Okumak kendimizi geliştirmek için çok önemlidir. Sevdiğimiz kitaplar, sevdiğimiz konularla ilgili dergiler, gazeteler, e-yayınlardan bir seçki yapıp her gün mutlaka belli bir zamanınızı okuma faaliyetlerine ayırabilirsiniz.
  • İnsan bedenini ve ruhunu yenilemede spor yapmak çok önemlidir. Sevdiğiniz ve yetenekli olduğunuz spor faaliyetlerini sizin seçtiğiniz süre ile yapabilirsiniz.
  • Kendinizi yeni döneme hazırlamak, okul derslerinizi tekrar etmek ve ödevlerinizi tamamlamak için planınızda akademik çalışmalarınıza da yer vermeniz önemlidir.
  • Aileniz ve sevgili arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirmek tatilde sizi iyi hissettirecek ve eğlendirecektir.    
  • Eğer fırsat bulabiliyorsanız, günlük veya birkaç günlük şehir içi veya şehir dışı geziler yapabilirsiniz. Gezerken hem yeni şeyler öğrenirsiniz, hem eğlenirsiniz, hem de ailenizle ve / veya arkadaşlarınızla kaliteli zaman geçirmenin keyfini çıkarabilirsiniz.
  • Yardım etmek, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan önemli bir aktivitedir. Bu kısa molada insanlara, hayvanlara ve çevreye yönelik bu tip faaliyetler için de zaman ayırabilirsiniz.

15-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş