Arama sonuçları

‘Arada kaynamış’ diyerek, üniversiteden attılar

‘Arada kaynamış’ diyerek, üniversiteden attılar

‘Arada kaynamış’ diyerek, üniversiteden attılar. Ardahan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) öğrencisi Şeyda Nur Turlak, üniversite yönetiminin yerleştirme döneminde yaptığı hata sonucu okuldan atıldı.

 

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre 2018 yılında Temel Yeterlilik Testi’nden aldığı (TYT) 149.05802 puan ile Turlak, Ardahan Üniversitesi BESYO bölümüne başvurdu. Başvurusu kabul edildi ve 4 aydır da okula giden Turlak’ı öğrenci işleri çağırdı. Turlak’a “Bir hata yapmışız. Normalde 150 ile alıyoruz ama senin puanın yetersiz olduğu için öğrenciliğine son vermemiz gerekiyor” dedi. Okul yönetimi bu iddianın sorulması üzerine “O sıralarda inanılmaz bir yoğunluk vardı. Bir günde 300-500 tane dosya geldi. Arada kaynamış” yanıtı verdi.

 

‘ARADA KAYNAMIŞ’ DİYEREK, ÜNİVERSİTEDEN ATTILAR

Turlak, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Ailem ile beraber Van Erciş’te yaşıyordum. Liseyi açıköğretimden okuyup bitirdim. BESYO’ya hazırlanmaya karar verdim. 2017’de Umut Akademi grubunda çalışmaya başladım. Hiçbir ücret ödemeksizin ellerinden geldiği çabayı harcayıp beni ve diğer arkadaşlarımı sınava hazırladılar. 2018 yılında 149.05802 puan aldım. Sadece Ardahan Üniversitesi’ne başvuru yaptım. Üniversiteden arayıp ‘evrak teslimi yapmanız gerekiyor’ dediler. Biz de ‘TYT puanına bakmıyor musunuz’ diye sorduk. Bize verilen cevap ‘TYT puanıyla alakası yok yerleştirme puanıyla alıyoruz’. Beni yetiştiren hocam ile bizzat elden evrak teslimi yapmak için üniversiteye geldik. Yüz yüze görevliye de sorduk TYT puanı konusunu. Tekrar aynı cevap verildi, ‘yerleştirme puanına göre alınıyor’. Ve kaydımı yaptılar.

YURT DA BURS DA ÇIKTI

4 aydır eğitim görüyorum. Yurt çıktı, burs çıktı, sınavlara girdim aktif bir öğrenciydim. Sonra dönem bitimine yakın öğrenci işleri aradı beni odaya çağırdılar gidip konuştum. Bana söyledikleri şey ‘biz bi hata yapmışız seni gözden kaçırmışız yanlışlık yapıp okula almışız. Hakkında işlemler başlatıldı okuldan çıkarılmak zorundasın’ denildi. Ve bana gelecek olan yazılı tebligattan sonra ‘okulla tamamen alakan kesilecek’ dediler. Ben buralara gelene kadar neler çektim kimse bilmiyor. Babam beni ne zorluklarla okuttuğunu kimse bilmiyor. Üniversitenin yapmış olduğu hata bana yansıdı ve mağdur oldum. Kendi işlerini yanlışlarını kapatmak için okuldan atıldım. Bu benim suçum değil bunu ben ödemek istemiyorum. İstediğim tek şey hayalim olan bölümüme devam etmek.”

ÖĞRENCİYİ SUÇLADILAR

Ardahan Üniversitesi BESYO Müdür vekili Okan Eştürk ise iddialara ilişkin şu yanıtı verdi: “Bir şikâyet üzerine fark edildi. Puanının 150’nin altında olduğunu gördük. Bir şekilde süzgeçten geçmiş. Hukuk Müşavirliği’ne danıştık. Haksız yerleştirme söz konusu olduğu için yönetim kurulu olarak kaydının silinmesi yönünde karar aldık. O sıralarda inanılmaz bir yoğunluk vardı. Bir günde 300-500 tane dosya geldi. Arada kaynamış. Öğrenci tamamen mağdur değil başvurmaması gerektiğini biliyor. Buna rağmen başvurmuş ve bence başka bir kişinin hakkını yedi. Kayıta çağıran ve süzgeçten geçmesini sağlayan tarafından soruşturma açılacak.”

İMZA KAMPANYASI DÜZENLEDİLER

Şeyda Nur Turlak arkadaşları Change.org’dan ‘Okumak İçin Son Şans’ başlığıyla bir imza kampanyası başlatarak arkadaşlarının yaşadığı mağduriyetin giderilmesini istediler. İmza metninde, şöyle denildi:

“Arkadaşımız Şeydanur Turlak bu yıl Ardahan Üniversitesi BESYO Spor Yönetciliği bölümünü 149 puanla ve yapılan parkur sınavı ile kazanmistir. Üniversitenin hatasi sonucunda ve üniversite sistemininde de kabul etmesi doğrultusunda baraj altı puanla kayıt yaptırmıştır. Okul bu durumu 03.01.2019 tarihinde fark etmiş ve arkadaşımizı okuldan atma kararı almıştır. Mağdur durumda olan arkadaşımız için lütfen sizde destek olun. Şeyda’nın yerinde sende olabilirdin!”

 

10-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin