Arama sonuçları

Arapça 'yeni öğretim yılı' mesajı sosyal medya tepkisiyle kalktı

Arapça 'yeni öğretim yılı' mesajı sosyal medya tepkisiyle kalktı

Arapça 'yeni öğretim yılı' mesajı sosyal medya tepkisiyle kalktı. AB Türkiye Delegasyonu, Türkiye'de yeni eğitim-öğretim yılının başlaması sebebiyle Türkçe ve İngilizcenin yanı sıra Arapça mesaj yayımladı. Mesajda Arapçanın bulunması nedeniyle gelen tepkiler üzerine mesajı sosyal medya hesabından kaldırdı.

AB Türkiye Delegasyonunun sosyal medyadaki hesabında yeni eğitim-öğretim yılının başlaması vesilesiyle bir mesaj yer aldı.  Mesaj şöyle: "2019-2020 eğitim öğretim yılı bugün başlıyor. Tüm öğrencilere hep daha fazlasını öğrenecekleri eğlenceli bir yıl dileriz." Ancak bu mesajda Türkçe ve İngilizcenin yarı sıra Arapçasına da yer verildi.

ARAPÇA 'YENİ ÖĞRETİM YILI' MESAJI SOSYAL MEDYA TEPKİSİYLE KALKTI

Sosyal medyada mesajın Arapça olarak da yayınlanmasına gelen tepkiler üzerine Delegasyon'dan açıklama yapıldı.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Bugün yayımladığımız mesajımıza gelen bazı yorumlara ilişkin olarak iletişimde Türkçe ve İngilizce dillerini kullandığımızı açıklığa kavuşturmak isteriz. Son üç yıldır Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) hakkındaki bilgilendirme amaçlı sosyal medya mesajlarımızda, AB Türkiye Delegasyonu olarak, ortaklarımız gibi Türkçe ve İngilizcenin yanı sıra Arapça da kullanmaktayız. Türkiye'de yaşayan Suriyelilere yönelik yayımlanan bu mesajların amacı, Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) altında eğitim, sağlık, insani yardım, göç yönetimi, altyapı ve sosyo-ekonomik alanlarda yürütülen ortak projeler kapsamında yapılanlar hakkında, kendi dillerinde bilgi vermektir."

İKİNCİ MESAJ DAHA GELDİ

Delegasyon'dan kısa süre sonra bir açıklama daha geldi. Açıklamada, şöyle denildi:

"Yeni eğitim yılının başlaması vesilesiyle Türk öğrencilere ve Türkiye’de yaşayan Suriyeli öğrencilere ulaşmak amacıyla yayımladığımız sosyal medya mesajımızı, yanlış anlaşılmalara neden olduğu için yayından kaldırıyoruz."

Açıklamada, Suriyeli öğrencilere yönelik projelerin yanı sıra AB'nin eğitim alanında başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere diğer ilgili bakanlıklarla Türk öğrencilere yönelik Jean Monnet Burs Programı, Erasmus+, mesleki eğitimin geliştirilmesi, hayat boyu öğrenme ve okula devam oranlarının artırılması gibi birçok proje yürüttüğü, bu alandaki desteğin sürdüğü belirtildi.

-

 

09-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş