Arama sonuçları

‘Asi Kızlar’ı poşete soktular: 4 çocuk kitabı muzır bulundu

 ‘Asi Kızlar’ı poşete soktular: 4 çocuk kitabı muzır bulundu

‘Asi Kızlar’ı poşete soktular. 4 çocuk kitabı muzır bulundu. Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu 27 Eylül 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararlarla 4 çocuk kitabını muzır buldu. Kurul, bu kitapların “18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna" karar verdi.

Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'nun içinde yer alan bazı yazıları muzır bulduğu kitaplar şunlar:

'ASİ KIZLAR'I POŞETE SOKTULAR: 4 ÇOCUK KİTABI MUZIR BULUNDU

Elisabeth Brami’nin Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi” ve “Kız Çocuk Hakları Bildirgesi” kitaplarında; hep kitap’tan çıkan Francesca Cavallo ile Elena Favilli’nin “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler - Olağanüstü 100 Hikâye” kitabında ve Cinius Yayınları tarafından basılan “Sünnetçi Kız”.

KİTAPLAR POŞETE GİRECEK

Kurul, “18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna” karar verdi. Bu karara göre eserler 18 yaşından büyük okurlara, poşet içinde satılacak.

Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun karaı 27 Eylül 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu 4 kitaptaki bazı yazıların "18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna" karar verdi.

YAYINCILAR BİRLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ
 

Türkiye Yayıncılar Birliği ise bu kararın açıklama ve yayımlama özgürlüğüne müdahale olarak nitelendirdi. Milliyet'in haberine göre Birliğin yaptığı açıklamada şunlara yer verildi:

“Eserlerin serbestçe açıklanması ve yayımlanması özgürlüğü, anayasamızca korunan bir haktır. Bu hak, demokratik bir toplum için büyük önem taşır. Bu önemden dolayı idari ve yargı birimleri, açıklama ve yayımlama özgürlüklerine gereksiz müdahalelerde bulunmama yükümlülüğü altındadır. Koruma Kurulu vermiş olduğu muzır neşriyat kararlarıyla, açıklama ve yayımlama özgürlüğüne müdahele etmektedir. Eserlerin değerlendirmesinin, türüne göre değişen uzmanlar tarafından yapılan ön incelemeden geçmeksizin, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nın atadığı beş birim amirinden oluşan kurulca yapılması; düşünsel, toplumsal ya da sanat eseri olarak değerlendirilmesi gereken eserlerin, bu nitelikleri haiz olmadığı yönünde raporlar verilmesine, anayasal bir hak olan açıklama ve yayımlama özgürlüğünün ihlal edilmesine yol açmaktadır. Bu şekilde içinde pedagog ve cinsel sağlık uzmanı dahi olmayan kişilerden oluşan kurul tarafından, eserler hakkında oldukça özensiz bir biçimde, genel ve soyut ifadelerle hazırlanmış kararlarla muzır neşriyat kararı verilmesi, ifade ve basın özgürlükleri açısından tehlike oluşturmakta ve demokratik toplum ilkesini tehdit etmektedir.”

02-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş