Arama sonuçları

Askerliğini erteleten öğrenci sayısı 1.6 milyon

Askerliğini erteleten öğrenci sayısı 1.6 milyon

 

Askerliğini erteleten öğrenci sayısı 1.6 milyon. TBMM Genel Kurulu’nda Askeralma Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmeler devam ediyor. Meclis Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Askeralma Kanunu Teklifi ile ilgili “Eğitimli insan gücünün etkin ve verimli kullanılmasını amaçladık" dedi.

 

Milli Savunma Komisyonu Başkanı Yılmaz, teklifin tümü üzerinde yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin herkesin ortak değeri olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

"Ortak çalışma ve akıl ile hazırladığımız bu teklifi hayata geçirirsek bundan Türkiye kazanacaktır. Bu teklifi hazırlarken halkımızın beklentileri ve TSK'nin ihtiyaçlarını dikkate aldık. Bu teklif ile askerlik sisteminin sürekliliği sağlanarak eğitimli insan gücünün etkin ve verimli kullanılmasını amaçladık."

ASKERLİĞİNİ ERTELETEN ÖĞRENCİ SAYISI 1.6 MİLYON

Yılmaz, düzenleme ile bedelli askerlik beklentisinin sona erdiğini vurguladı. Yılmaz, askerlik sisteminin 6 aya indirildiğini anımsatarak yeni sistemin askere gitmeyi teşvik edeceğini kaydetti.

Türkiye'de yükseköğretimde okullaşma oranının her yıl arttığına işaret eden Yılmaz, şöyle dedi:

"1995 yılında erkekler için brüt yüksek öğretimde okullaşma oranı yüzde 21 iken bu oran şimdi yüzde 111'e çıkmıştır. Üniversite sayısı ve kapasitesinin çoğalması ile bu sayının artması beklenmektedir. Yılda yaklaşık 400 bin erkek yüksek öğretimden mezun oluyor. Şu anda 1 milyon 600 bin öğrenci askerliğini ertelemiş durumda, bunun 1 milyon 300 bini üniversite öğrencisidir."

 

13-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin