Arama sonuçları

Atamalarda yalnızca merkezi yazılı sınav kullanılsın

Atamalarda yalnızca merkezi yazılı sınav kullanılsın

Atamalarda yalnızca merkezi sınav puanı kullanılsın. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ı ziyaret etti. Geylan, atanacak öğretmen sayısının artmasını ve okul yöneticiliğine yapılacak atamaların merkezi sınavla gerçekleştirilmesini istedi.

Bakan Selçuk, Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ve Bakan Danışmanı Okan Çoban’ ile birlikte Türk Eğitim Sen’i ziyaret etti.

ATAMALARDA YALNIZCA MERKEZİ SINAV PUANI KULLANILSIN

Görüşmede sözleşmeli öğretmenlerin sorunları,  il içi özür grubu mağdurlarının talepleri, Şubat’ta 40 bin ek öğretmen ataması, mülakatın her düzeyde kaldırılması, mesleki eğitimin sorunları, zorunlu hizmet bölgesinde çalışanlara teşvik verilmesi gibi konular gündeme geldi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENE TAYİN HAKKI

 

Geylan, sözleşmeli öğretmenlere tayin hakkı verilmesi talebini dile getirdi. Geylan, aynı il içinde olmasına rağmen birbirinden kilometrelerce uzakta ilçelerde çalışan öğretmenlere de tayin hakkı verilmesini istedi.

2018 yılında en az öğretmen atamasının yapıldığı yıl olduğuna dikkat çeken Geylan, şöyle dedi:

“Şubat ayında alınacak 20 bin öğretmen de ihtiyacı karşılamayacak. Öğretmen açığı ücretli öğretmenlerle giderilmeye çalışılıyor. Ücretli öğretmen sayısı 80 bine yaklaştı. Türkiye’de öğretmen ihtiyacı ücretli öğretmenler eliyle giderilmeye çalışılıyorsa ve ücretli öğretmenlik neredeyse asal istihdam yöntemi haline geldiyse bu çok acı bir tablodur. Bakanlığın bu gidişata dur demesi gerekir. Öğretmen açığını azaltmak için Şubat ayında Bakanlığınızın yapacağı 20 bin atamaya ilaveten 40 bin atama talebimizi dikkate almanızı bekliyoruz. Başta öğretmen atamaları ve yönetici atamaları olmak üzere eğitimin alanında mülakatın kaldırılması gerek. Öğretmen atamaları sadece kadrolu yapılmalı. Merkezi sınav usulüyle hakkaniyet ve ehliyetin esas alınacağı adil bir yönetici atama sistemini sonuna kadar destekliyoruz.”

 

 

MÜLAKAT İLE ENGELLENİYORLAR

 

Mülakat uygulaması nedeniyle okullarda bilgili, birikimli, ehliyet sahibi insanların saf dışı bırakıldığını söyleyen Geylan, okulların yeniden kaliteli, donanımlı hale gelmesinin yolunun merkezi sınav usulüyle atanacak yöneticilerden geçtiğini kaydetti.

 

ZORUNLU HİZMET BÖLGESİ İÇİN TEŞVİK GEREK

 

Geylan, zorunlu hizmet bölgelerinde çalışanlara teşvik uygulamasının bir an önce hayata geçirilmesinin eğitim çalışanlarının mahrumiyet bölgelerinde gönüllü çalışmasını sağlayacağını, bu şekilde öğretmen açığı sorununu gidereceğini ifade etti. Eğitim-Öğretim Hazırlık Ödeneğinin tüm eğitim çalışanlarına ödenmesi talebini de Bakan Selçuk’a ileten Geylan, ayrıca alan değişikliğinde kontenjan sınırlaması yapılmamasını istedi.

29-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş