Arama sonuçları

Atanan öğretmen bir yıl tezsiz yüksek lisans yapacak

Atanan öğretmen bir yıl tezsiz yüksek lisans yapacak

Atanan öğretmen bir yıl tezsiz yüksek lisans yapacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, pedagojik formasyon yerine yüksek lisans geldiğini açıkladı. Selçuk, ataması yapılan öğretmenlerin bir yıl tezsiz yüksek lisans yapacaklarını söyledi. Selçuk, "Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ve üniversitelerle iş birliği içerisinde bir yıl tezsiz yüksek lisans alacak" dedi.

Selçuk, NTV canlı yayınında "2023 Eğitim Vizyonu"na ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

ATANAN ÖĞRETMEN BİR YIL TEZSİZ YÜKSEK LİSANS  YAPACAK

Vizyon dokümanıyla pedagojik formasyon konusunun nasıl uygulanacağının, somut olarak kararlaştırıldığını ifade eden Selçuk, şunları kaydetti:

"Herhangi bir öğretmen adayı öğretmenlik hakkını kazanırsa Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ve üniversitelerle iş birliği içerisinde bir yıl tezsiz yüksek lisans alacak. Bu, bir öğretmen adayının öğretmenlik fakültesinde ya da başka yerde aldığı pedagojik formasyondan farklı bir içerik. İçerik de değişiyor. Daha işlevsel ve daha uygulama ağırlıklı bir içerik var. Bir kişi öğretmenlik hakkını kazandığında, Milli Eğitim Bakanlığı anlaştığı üniversite ile o kişinin bir yıl tezsiz yüksek lisansla bu pedagojik içeriği almasını temin edecek."

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN EŞ DURUMUNDAN TEYİN İSTEYEBİLECEK Mİ?

 

Bakan Selçuk, sözleşmeli öğretmenlerin eş durumundan dolayı tayin hakkının olup olmayacağıyla ilgili soruya, şu yanıtı verdi. "Sağlık durumu ve benzeri durumlar hariç eş durumundan tayin isteme şu anda söz konusu değil. Ama bölge içinde eşler çalışıyorsa ikisi de sözleşmeli ise onlar için elbette kolaylıklar sağlıyoruz."

ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN YAPILACAK?

MEB’in kapasitesi, ihtiyaç analizi var. 2040’a kadar bir nüfus eğrisi var. Tahmini veriler var. Bunlara dayalı olarak çok kırılma olmazsa belli. Yüz binlerce öğretmeni atamamız mümkün değil. Önümüzdeki ilk hedef 10 Aralık-31 Aralık tarihlerin gerçekleşeceği sözlü sınavların yapılması ardından atama yapılacak. 9 Kasım’da bizim norm kadro fizibilitemiz çıkmış olacak. Hangi branştan ne kadar öğretmen atanacağı ortaya çıkacak. Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması devam edecek. Kanun çok açık. Benim bu bölgede öğretmen açığım var. 27 bin civarında bir atama yaptığımızda 20 bin küsuru eş durumu gibi nedenler dönüyor. Bu çocuklarda öğretmene ihtiyacı var. Bu sürenin uzun olması 6 yıl olması yapılan değerlendirme sonucunda belli bir indirmeye gidilmesi söz konusu oldu. Kanun şu anda geçerli.

ZORUNLU ANAOKULU EĞİTİMİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bakan Selçuk, vizyon kapsamında anaokulu eğitiminin ne zaman zorunlu eğitim kapsamına alınacağına ilişkin soruya da yanıt verdi. Selçuk, dokümandaki takvime göre zorunlu anaokulu eğitiminin 3. yılda başlayacağını belirterek, "Bunun yapılabilmesi için bir altyapı, hazırlık dönemi gerekiyor" dedi.  

ZORUNLU İLKOKULA BAŞLAMA YAŞI NEDİR?

Selçuk, ilkokula başlama yaşına ilişkin soru üzerine, şöyle dedi: "Bu yönetmelikle düzenlenebilecek bir şey. Burada yapmak istediğimiz veliyi 5 ya da 6 yaş aralığında kalan çocukları için 'Acaba ana sınıfına mı, ilkokul 1'e mi devam etse' çelişkisinden kurtarmak."

İlkokula başlama yaşını, "69 ay taban olmak üzere 72 aya kadar varan bir süreç" olarak ifade eden Selçuk, 60-69 ay arasının da zorunlu ana sınıfı kapsamında olduğunu bildirdi. 

TENEFFÜS BİZİM EN İYİ DERSLERİMİZ ARASINDA

 

Selçuk, teneffüs sürelerinin uzatılmasına ilişkin şöyle dedi: "Çocuklarımızın çok daha nitelikli bir ilkokul eğitimi alabilmesi için teneffüs sürelerinin artması onların daha mutlu olmalarıyla ilgili olduğu kadar bir akademisyen olarak teneffüs çocuğun en çok öğrendiği saatler arasında yer alır diye düşünüyorum. Teneffüs bizim en iyi derslerimiz arasında."

TENEFFÜS KAÇ DAKİKA OLACAK?

Teneffüs sürelerinin kaç dakika olarak planlandığına ilişkin soruya karşılık Selçuk, şöyle dedi: "Burada sistemi öğretmen, öğrenci açısından sıkıntıya sokmayacak optimal bir denge gerekiyor. Bunun için pilotlama da gerekiyor. Eğer biz hemen bu sene başlasaydık çok büyük sorunlarla karşılaşabilirdik."

LİSEDE DERS ÇEŞİDİNİN AZALTILMASI

 

Selçuk, vizyon kapsamında ortaöğretimde ders çeşidinin azalması sürecinde hangi derslerin kaldırılacağı sorusu üzerine  şunları anlattı:

"Bir çocuk eğer ilgisi, yeteneği ve mizacına göre belirli alana yönelmek istiyorsa biz de bunu testlerle, ölçeklerle saptamışsak neden bütün alanların dersini alıyor? Çocuk, yüksek öğretimde gitmek istediği alanın ders seti, kümesi neyse onunla ilgili olanları alacak, bu kadar net."

KİM NE OKUYAKSA O DERSLERİ ALACAK

Bu uygulama ile tıp okuyacak bir öğrencinin, beşeri bilimlerde okuyan kadar tarih dersi almayacağı örneğini veren Selçuk, şöyle devam etti:

"Herkesin temel ve ileri seviyede alması gereken dersler var. Bütün alanlardaki çocuklarımızın dil, kültür ve tarih bilinci açısından önemli olan ortak dersler, onun dışındakiler de alan dersleri. Yani bu çocuk nereye yönelecekse onun derslerine yoğunlaşacak. Bu aslında dünyanın çok uzun yıllardır deneyimlediği bir şey. İsmi hemen aklınıza gelen çok büyük ülkelerde lisede 5 veya 6'dan fazla ders çeşidi yok ama bizde 15, 16 ders var. Şu anda taslak senaryolarımız var. Bu senaryoları ilgili kuruluşlarla, kurumlarla görüş alış verişi yaparken çok daha fonksiyonel biçimde ele alma fırsatımız olacak."

YABANCI DİL ÇOK BOYUTLU 

Selçuk, yabancı dil konusunun çok boyutlu bir mesele olduğunu, "Bütün okullarda hazırlık sınıfı olacak ya da olmayacak" gibi tek tip yaklaşımdan kaçındıklarını ifade ederek, hangi grubun neye ihtiyacı varsa ona bakılacağını söyledi.

ÖZEL ÖĞRETİMDE NE OLACAK?

Özel öğretimde belli bir nicel noktaya gelindiğini belirten Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık oranın da niteliğiyle ilgili bürokrasinin azaltılmasıyla ilgili, özel okullardaki iyi modellerin teşvik edilmesiyle ilgili başka çerçeveler geliştiriyoruz."

26-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş