Arama sonuçları

Atatürk Üniversitesi'nin sporcu egzersizi projesine TÜBİKAT desteği

Atatürk Üniversitesi'nin sporcu egzersizi projesine TÜBİKAT desteği

Atatürk Üniversitesi'nce hazırlanan "Egzersiz metotlarının serebral arteriyel elastikiyete etkisinin near-infrared spektrskopiyle ve serebral kortikal yolak etkisinin manyetik rezonans traktografiyle değerlendirilmesi ve egzersiz uyumunun otomatik analiz programıyla tespiti" adlı proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Üniversitenin açıklamasına göre, TÜBİTAK-1001 Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Projeleri Destekleme Programı (ARDEB) kapsamında açılan "Spor Araştırmaları" başlıklı özel bir çağrıya üniversitenin Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalının sunduğu proje desteklendi.

PROJEYLE NE ARAŞTIRILACAK?

Öğretim üyesi Doç. Dr. Gökhan Polat'ın yürütücülüğünde hazırlanan ve TÜBİTAK 1001 spor araştırmaları kapsamında desteklenen proje, egzersiz metotlarının ve süresinin beyin yapısındaki değişimlerini inceleyecek.

Polat, toplam bütçesi 620 bin lira olan projenin sporcu egzersiz takibine önemli katkı sunacağını söyledi.

Polat, egzersiz faaliyetleriyle oluşan beyindeki yapısal değişimlerin yıllardır araştırılan konular olduğunu belirtti.  Polat, "Egzersiz faaliyetleri beyin ve vücudumuzda birçok yapısal değişim oluşturabilmektedir. Bu değişimlerin tespiti için süreçte birçok görüntüleme yöntemi ve inceleme metodu kullanılmış ve kullanımları araştırılmaya devam etmektedir" dedi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı da bilime ve teknolojiye öncülük etmek istediklerini dile getirdi.

12-04-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş