Arama sonuçları

'Atık'lardan 'orkestra' çıktı

'Atık'lardan 'orkestra' çıktı

Ankara Üniversitesi'nin öğrenci, akademisyen ve müzisyenlerden oluşan 25 kişilik "Dönüşüm Orkestrası" izleyenleri şaşkına çeviriyor. Çünkü bu orkestrada tüm enstrümanlar "atık"tan yapıldı. Ankara Üniversitesi Dönüşüm Orkestrası 6 çeşit klasik müzik enstrümanından ve 5 çeşit vurmalı çalgıdan oluşuyor. 

Orkestra üniversitenin çevre gönüllüleri öğrenci topluluğu ile Çevre Koordinatörü Doç. Dr. Duygu Özel Demiralp tarafından geliştiren proje kapsamında geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak bu yıl kuruldu. 

Demiralp, orkestra ile ilgili şu bilgileri veriyor: 

"Kağıt, cam, ahşap, plastik, metal kullanıldı. Örneğin metal kaşıklardan yaylı çalgıların tellerinin eşikleri yapıldı, tıpkı çelloda olduğu gibi. Ceviz kabuğu ve saksı yine kullanılan malzemeler arasında yer alıyor. 

Orkestra Şefi Yıldıray Yener Ankara Üniversitesi Dönüşüm Orkestrası'nı "Hem üretim aşamasında hem de verdiğimiz konserler sırasında üniversitemiz öğrencileri ile çevre farkındalığı yaratmak için en etkili yöntemlerden birinin de müzik olduğunu hep beraber deneyimledik. Aldığımız geri dönüşler de geri dönüşüm orkestrasının hakkını verdi.Rektörümüz Prof. Dr. Erkan  İbiş de projemize büyük destek veriyor. Nallıhan Halk Konseri'nde bir eserin orkestra şefliğini de o yaptı" diyor. 

Kaynak: Habertürk

06-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş