Arama sonuçları

Atılan akademisyenler: Geri döneceğiz

Atılan akademisyenler: Geri döneceğiz

Atılan akademisyenler: Geri döneceğiz. Geçtiğimiz 7 Şubat’ta Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile üniversitelerden atılan akademisyenler öğrencilerine “Geri döneceğiz” dedi.   

Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Marmara Üniversitesi (MÜ) İletişim Fakültesi’nden atılan akademisyenler, üniversitenin Nişantaşı yerleşkesi önünde, öğrencilerin katılımıyla basın açıklaması yaptı. 

TESLİM OLMADIK, GERİ DÖNECEĞİZ 

686 sayılı KHK ile ihraç edilen 330 akademisyen arasında bulunan Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlilerden Araştırma Görevlisi Dr. Utku Uraz Aydın, Araştırma Görevlisi Burcu Yılmaz ve Araştırma Görevlisi Emre Tansu Keten, fakültedeki eşyalarını toplayarak üniversiteden ayrıldı. 

Nişantaşı Kampusu’ndan “Teslim olmadık, teslim olmayacağız”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları eşliğinde çıkan akademisyenleri okul dışında öğrenciler ve görevine devam eden akademisyenler karşıladı. İletişim fakültesi hocalarından Prof. Dr. Ünsal Oskay’ın fotoğrafını taşıyan grup üyeleri, “Akademi susturulamaz, geri döneceğiz” pankartı açtı.

ARKADAŞLARIMIZ SUÇSUZ 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şükran Esen, görevden alınan akademisyenlere destek amacıyla basın açıklamasına katıldı. Esen yaptığı açıklamada, zor günler geçirdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Güzel bir günde değiliz, zor günlerden geçiyor Türkiye. 1980’lerde daha kötüsünü yaşadık, ona yaklaşıyoruz ama bugünler de altta kalacak. İhraç edilen 3 arkadaşımız için buradayız. Onların bilimsel çalışma dışında bir şey yapmadıklarını biliyoruz. Suçsuz olduklarını biliyoruz. Onların bilimin gerektirdiğini yansıtarak her şeyi sorguladıklarını biliyoruz. Bilim sorgulamayı gerektirir. Bilimin gerektirdiği şey, üniversitelerin gerektirdiği şeydir. Onun için sorgulanması gerekirken ‘neden sorguladınız’ üzerine ihraç edilmesi bizim açımızdan yanlıştır. Bu yanlışın düzeltileceğine inanıyoruz. Yanlışlıklar komedyası oynanıyor. Komedyadan trajediye döndü.” 

İhraç edilen akademisyenlerde Utku Uraz Aydın da “Bunun eğitim alanını hedef alan bir siyasal operasyon olduğunu biliyoruz. Üniversitelerimize geri döneceğiz.” dedi.Açıklamalarına ardından görevden alınan öğretim görevlileri alkışlarla üniversiteden ayrıldı. Çevik kuvvet polisinin, üniversite önündeki bekleyişi sürüyor. 

Bu blog AA abonesidir

15-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş