Arama sonuçları

Atılan akademisyenlerin yerine emekliler mi gelecek?

Atılan akademisyenlerin yerine emekliler mi gelecek?

Atılan akademisyenlerin yerine emekliler mi gelecek? Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç dün 2547 sayılı YÖK Kanunu'nda 11 madde ile değişiklik olacağını duyurdu. Bu değişiklikleri de Saraç, "Sessiz devrim" diye  açıkladı. 

Üretim Reform Paketi kapsamına alınan Yükseköğretim Kanunu'na ilişkin değişiklik getiren maddelerden biri de emekli akademisyenlerin tekrar üniversitelere dönmesi ile ilgili. Yeni kurulan 41 üniversite için akademisyenlerin 75 yaşına kadar çalışmasının önünü açan düzenleme YÖK Kanunu değişikliği ile bu kez tüm üniversiteleri kapsayacak. 

Saraç bu değişikliğin gerekçesi olarak şu açıklamayı yaptı. 

"Öğretim üyesi ihtiyacı sadece yeni kurulan üniversitelerimizde değil, özellikle ülkemiz için öncelikli alanlarda tüm üniversitelerimizde de bulunmaktadır. Bu yasal düzenleme ile emekli öğretim üyelerinin ilgili bölümün ihtiyacı ve üniversitenin talebi üzerine 75 yaşına kadar çalışabilmesi mümkün olabilecektir. Bu şekilde ülkemiz yükseköğretiminin öğretim üyesi ihtiyacının karşılanması yönünde de önemli bir adım atılmış olacaktır. Mevcut durum: Bu imkân sadece 2006 yılından sonra kurulan 41 devlet üniversitesi için söz konusu idi. Yeni düzenleme ile öncelikli alan ve ihtiyaç kriteri ile bütün üniversitelere imkân sağlanacaktır.

ATILAN AKADEMİSYENLER YERİNE Mİ GELECEKLER?

Bu düzenleme ise akla 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile atılan akademisyenlerden oluşan açığın "emekliler" ile mi doldurulacağı sorusunu akla getiriyor. Çünkü KHK'lar ile bugüne kadar üniversitelerden 5 bin 295 akademisyeni ihraç edildi. 7 Şubat'ta çıkan son kararname ile de 330 akademisyen atılmıştı. 

Bu ihraçlarla birçok üniversitede akademisyen açığı oluşurken, bazı bölümler ise öğretimin sürmesi için gereken akademisyen bile kalmadı. Örneğin Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü atılan 5 akademisyenden sonra yalnızca 4 akademisyen kalmıştı. 

ATILAN AKADEMİSYENLER İÇİN DEĞİL

YÖK Başkanı Saraç ise bu düzenlemenin atılan akademisyenler ile ilgili olmadığını daha önceden hazırlandığını söyledi. Ancak  düzenlemeye ilişkin yorumlar ise atılan akademisyenlerden oluşan açığın emekliler ve post-doc uygulaması getirilerek doktorasını tamamlayanlara ders verdirilmesi yoluyla doldurulacağı yönünde oldu.

 

13-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş