Arama sonuçları

Atılan akademisyenlerin yerine üniversitelere yeni kadro

Atılan akademisyenlerin yerine üniversitelere yeni kadro

Atılan akademisyenlerden sonra üniversitelere yeni kadro tahsis edildi. Üniversitelerde akademisyen açığını gidermek için Bakanlar Kurulu kararıyla üniversitelerde yeni kadrolar oluşturuldu, bazı kadrolar ise unvan değişikliğini içeriyor. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile üniversitelerden bugüne dek 4 bin 478 akademisyen ihraç edildi. Hem üniversiteler hem de YÖK, hem atılan akademisyenlerin ardından hem de atılan idari personelden sonra oluşan kadro açığını gündeme getirirken, buna yönelik karar Bakanlar Kurulu'ndan çıktı.
 
KADRO VE UNVAN TAHSİSLERİ YAPILACAK
Hem idari hem akademik kadroda oluşan tüm bu açıkları kapatmak üzere 12 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile bazı üniversitelere yeni kadro tahsis edilirken, üniversitelerin hemen hepsinde kadroların serbest bırakılması ve mevcut kadroların unvan ve derece değişikliklerine dair yeni düzenlemeler yapıldı.

Bu kararla kadro düzenlemelerine ilişkin rutinin dışında bir durumun yaşanıyor ve ilk defa bu yoğunlukta bir değişim süreci gerçekleştiriliyor. Düzenlemenin, hem akademik kadrolarda yükselme bekleyen kadroları, hem de üniversiteleri rahatlatmaya yönelik olduğu görülüyor. Uygulamanın ne kadar adil, hakkaniyetli ve dengeli dağıtılacağını hep birlikte göreceğiz. Umarız bu dağılımda adaletin terazisi ve liyakat korunur. Birilerine hak etmedikleri halde kadro, unvan ve derece verilmemesi en büyük dileğimiz.

ÜNİVERSİTELERE KAÇ KADRO TAHSİS EDİLİYOR?
Resmi Gazete’de yer alan dağılımlara göre,
-Üniversitelere çeşitli kadro, derece ve unvanlarda 2 bin 387 yeni kadro,
-Değiştirilmesi ve değişikliği uygun görülen 8 bin 958 kadro,
-Mevcut kadrolarda unvan ve derece değişikliği istenen 3 bin 260 kadro yer almakta yeni düzenlemeye gidilmesi istenmektedir.

 

Eğitim Eğitim-Sen 3. Dönem Genel Başkanı ve Eğitimci Alaaddin Dinçer'in yazısı için TIKLAYINIZ
 

RESMİ GAZETE'DE YER ALAN KADROLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ (1)
 

RESMİ GAZETE'DE YER ALAN KADROLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ (2)
 

12-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş