Arama sonuçları

Atılan akademisyenlerle ’tiyatro’ bölümü bitti

Atılan akademisyenlerle ’tiyatro’ bölümü bitti

                                                                                            Atılan akademisyenlerle ’tiyatro’ bölümü bitti. Ankara Üniversitesi  Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nden 3'ü profesör 5 akademisyen ihraç edilirken, bölümde sadece 4 akademisyen kaldı.

 

7 Ocak gece yarısı OHAL kapsamında çıkarılan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) 2 bin 585 öğretmen, üniversitelerden de 330 akademisyen atıldı.

BBC Türkçe’nin haberine göre Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nden 3'ü profesör 5 akademisyen ihraç edildi.

Bu ihraçlarla toplamda 10 kişilik öğretim kadrosu olan bölümde 4 akademisyen kaldı.

Bir önceki KHK ile ihraç edilen Süreyya Karacabey, bölümün fiili olarak artık işlevini yürütmesine imkan kalmadığını ifade ederek şunları söyledi:

6 BARIŞ AKADEMİSYENİYDİK

"Biz Tiyatro bölümünde barış akademisyenleri olarak 6 imzacıydık. Geri kalan kalan beş arkadaşım da bugün ihraç edildi. Biri ÖYP'li asistan, üç profesör, bir araştırma görevlisi ve bir doktor arkadaşımın da ihracıyla beraber bölümün artık fiili olarak işlevini yürütmesine imkan yok. Bütün eğitim şu anda durmuş durumda. Oyunculuk ana sanat dalından 3 ve yazarlık dalında bir akademisyen arkadaşımız kaldı ama onlarında tüm bölümü yürütmelerine imkan yok."

Karacabey, bölüm arkadaşları arasında ihraçların devamının beklendiğini de ifade ederek, "Bizlerden sonra atılmayı bekleyen arkadaşların durumu daha kötüydü. Arkadaşlarım atılmışken ben burada ne yapıyorum' diyorlardı. Sıranı beklemek zaten öldürücü bir şey" dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

 

08-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş