Arama sonuçları

Avcı Açıkladı:Takviye Kurslar Devam Edecek

Avcı Açıkladı:Takviye Kurslar Devam Edecek

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Anayasa Mahkemesi’nin dershalerin özel okula dönüşmesiyle ilgili iptal kararının ardından ilk açıklamasını yaptı. Mahkemenin kararının ellerine ulaşmadığını söyleyen Avcı’nın açıklamaları şöyle:

İPTAL İSTENEN 7 MADDE VARDI

Anayasa Mahkemesi'nde açılan dava 7 maddenin iptali ile ilgiliydi. Bu 7 maddeden hangilerinin, hangi gerekçeyle iptal edildiği, tümüyle mi iptal edildiği, kısmen mi iptal edildiği ve gerekçesinin ne olduğu ortaya çıkmadan yapılacak her türlü yorum spekülasyon olur.

GEREKÇELİ KARAR AÇIKLANSIN

Mahkeme gerekçeli kararını açıklasın, hangi maddeyle ilgili olarak ne tür gerekçelerle ne karar verdi net görelim. Sonra bakanlık olarak ne yapmamız gerektiğini kamuoyuna açıklarız.

ÖОRENCİLER ORTADA KALMAYACAK

Öğrencilerimiz ve velilerimiz müsterih olsunlar. Karar her ne olursa olsun, hangi gerekçeyle verilmiş olursa olsun, çocuklarımızı, gençlerimizi gerek örgün eğitimdeki gerekse okulu bitirmiş, üniveriste sınavlarına girmiş ama istediği bölümü kazanamamış ve dolayısıyla tekrar girmeyi düşünen öğrencilerimiz olsun, örgün öğretimin içindeki ve dışındaki öğrencilerimizin hiçbirini ortada bırakmayız.

TAKVİYE KURSLARI DEVAM EDECEK

1 yıl önce başlattığımız okullarımızda takviye kursları programı tüm hızıyla devam ediyor.  Eylül ayından itibaren kayıtları da almaya başlayacağız. Bütün okullarımızda hafta sonlarında devlet okullarında görev yapan öğretmenlerimiz tarafından takviye kursları verildi. Bu yıl hem sayısal hem saat olarak arttırılarak takviye kursları verilmeye devam edilecek. Öğrencilerimizin, velilerimizin 'Ben okuldaki derslerime takviye olarak nerede takviye kursu alacağım' gibi bir endişeyi taşımamaları gerekir. Öğretmenlerimizle birlikte bu ihtiyacı karşılıyoruz.

KURUMLARI BOޞLUKTA BIRAKMAYIZ: Dönüşen, dönüşmek isteyen tüm kurumları boşlukta bırakmayacak düzenlemeler yapılacak.

TAKVİYE KURSLARI NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yasanın Meclis’ten geçmesinin ardından okullarda ve halk eğitim merkezlerinde takviye kursları açmaya başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde de bakanlıktan yapılan açıklamada 1 Eylül'den itibaren başvuruları alınacak takviye kurslarının 1 Ekim'de başlayacağı belirtilmişti. Bu kurslara sadece ortaokul ve lise öğrencileri değil, mezunlar da katılabilecek. Kurslar ders saatlerinin dışında hafta sonları yapılacak. İşte ayrıntılar.

EN AZ 36, EN ÇOK 96  SAAT DERS: Öğrenci ve mezunlar, bir dönem boyunca an az 36 saat olmak üzere, bir dersten ortalama 96 saate kadar takviye kursu alabilecek.

PAKET PROGRAMLAR OLACAK: MEB, takviye kursları için Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin dersliği kullanıma sunabilecek. Lise mezunu ve devam eden öğrencilere, Türkçe-matematik-fen bilimleri-sosyal bilimler gibi alanlarda paket program önerileri sunulabilecek. Öğrenciler, bu programlardan istediklerini seçebilecek, ayrıca başka derslerden de kurs alabilecek.

ÖОRENCİ OKULUNDA MEZUN HALK EОİTİMDE: Ortaokul ve liseye devam eden öğrencilere okulda, lise mezunlarına ise halk eğitim merkezinde kurs açmak üzere planlamalar yapıldı.

MEZUNA ÖZEL KURS: Örgün öğretim çağı dışında kalan gençler için de okul derslerine ilişkin bilgilerini güncellemek ve üniversitelere giriş sınav sürecinde ihtiyaç duyduğu müfredat eksikliklerini gidermek amacıyla, halk eğitim merkezlerince koordine edilen takviye kursları hayata geçirilecek. 

ÖОRETMENE ZAM VERİLDİ: Takviye kurslarında görev alacak öğretmenler için iki uygulama geldi. Takviye kursunda ders veren öğretmene ek ders ücreti yüzde 100 artırıldı ve 18 TL oldu. Kursları açıp yıl boyunca sürdüren öğretmene de ek hizmet puanı verilmeye başlandı. Geçen yıl 2 milyon 687 bin 946 öğrencinin devam ettiği kurslarda, 112 bin 284 öğretmen görev yaptı.

 Fotoğraf: AA

Bu blog AA abonesidir

14-07-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş