Arama sonuçları

Aydın: Üniversiteyi görmeden tercih yapmayın

Aydın: Üniversiteyi görmeden tercih yapmayın

Aydın; Üniversiteyi görmeden tercih yapmayın. İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, tercih maratonuna hazırlanan üniversite adaylarına önemli tavsiyelerde bulundu. Dr. Aydın, “Gençler tercihlerini üniversiteleri görmeden yapmamalı ve öğrenci odaklı üniversiteleri tercih etmeli” dedi.

ÜNİVERSİTEYİ GÖRMEDEN TERCİH YAPMAYIN

“Her üniversitenin birbirine göre avantajlı olduğu durumlar var. Dikkat etmeniz gereken mesele üniversiteleri değerlendirirken kendi ihtiyaçlarınızı doğru tanımlamanızdır. Üniversite adayları her şeyden önce kendisini iyi tanımalı. Yeteneklerini, zevklerini, kişisel özelliklerini ve karakterini iyi analiz etmeli. Aklındaki mesleği, kendi özelliklerine uygun olup olmadığı açısından derinlemesine sorgulamalı.

Meslek tercihinde dört farklı kriter önemli. En başta, seçeceğimiz meslek bize ekonomik özgürlük kazandırmalı. Yaşayan, bir ömür boyunca sürdürülebilecek, dünyanın her yerinde ve her zaman, rağbet ve saygınlık görecek meslekleri tercih etmek avantajlarına olur. Gençlerimizin, ‘Geleceğin meslekleri’ veya ‘Moda meslekler’ gibi başlıklara temkinli yaklaşmaları gerekir. Zira bugün son derece popüler olan bir meslek gelecekte fonksiyonunu yitirebilir.

TERCİH DÖNEMİNDE AİLELER NE YAPMALI?

Aydın, tercih dönemi için ailelere önerilerini de şöyle sıraladı:  “Bu dönemde aileler ve öğrencilerimizin sosyal çevresi, öğrencimize baskı kuran odaklar olmaktan çok, onlara yol gösteren, rehberlik eden kişiler olarak görev üstlenmeli. V

02-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş