Arama sonuçları

AYM öğretmenleri haklı buldu

AYM öğretmenleri haklı buldu

AYM öğretmenleri haklı buldu. AYM, Öğretmenler Günü’nde MEB önünde açıklama yapmak isteyen ancak polisin müdahalesi nedeniyle yaralanan öğretmenlerin şikâyetini haklı buldu. Polisin orantısız müdahalesi ile gösteri ve yürüyüş hakkının engellendiğine hükmedildi.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, Anayasa Mahkemesi (AYM), 2013 yılında Öğretmenler Günü öncesinde Ankara’da düzenlenen protesto gösterisinde polisin attığı gaz kapsülü ile ayağından yaralanan ve TOMA’dan sıkılan tazyikli su nedeniyle baygınlık geçiren öğretmenlerin şikâyetini haklı buldu. Yüksek mahkeme, polisin orantısız müdahalesi ile toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının engellendiğine hükmetti.

Eğitim Sen, Öğretmenler Günü nedeniyle 23 Kasım 2013’te Ankara’da eylem kararı aldı. Sendika öncülüğünde Tandoğan Meydanı’nda toplanan öğretmenler, Kızılay’a kadar yürüdü. Göstericileri, Kızılay Meydanı’nda polis barikatları karşıladı. Polis amaçlarının, “Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak” olduğunu ifade eden öğretmenlere geçiş izni vermedi. Öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önüne yürümekte ısrar edince polis, TOMA ve göz yaşartıcı kapsüllerle müdahale etti.

ÖĞRETMENLER ŞİKAYETÇİ OLDU

Öğretmenler arasında bulunan Eğitim Sen Konya Şube Başkanı Cebrail Bektaş ve Kırıkkale Şube Başkanı Yüksel Şahin, polisin kullandığı orantısız güç nedeniyle yaralandı. Bektaş, ayağına isabet eden gaz kapsülü ile yaralanırken Şahin, TOMA’dan sıkılan tazyikli su nedeniyle de baygınlık geçirdi. Yaralanan öğretmenler, Çankaya Polis Merkezi’ne giderek şikâyetçi oldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şikâyet üzerine soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, aralarında Bektaş ve Şahin’in de olduğu 17 kişi hakkında, ‘Toplantı ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet iddiasıyla adli işlem yapıldı. Bektaş ve Şahin ifadelerinde, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle MEB önünde basın açıklaması yapmak istediklerini ve bunun demokratik hakları olduğunu söyledi.

Başsavcılık, öğretmenlerin şikâyetine ilişkin kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verdi. Öğretmenlerin karara itiraz için başvurduğu Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliği de itirazı reddetti. Öğretmenler bunun üzerine AYM’nin yolunu tuttu. Yüksek Mahkeme, polisin orantısız müdahalede bulunduğunu, bu nedenle eylemcilerin gösteri ve yürüyüş haklarının engellendiğini belirterek başvuruyu haklı buldu. 2 bin 700 TL’lik yargılama giderlerinin öğretmenlere ödenmesine karar verildi. Ayrıca ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma yapılmak üzere dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesi de kararlaştırıldı.

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Ülkemiz, en temel hakların bile mücadele edilerek kazanılabildiği bir ülke haline geldi” dedi. Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının Anayasa’nın 34’üncü maddesi ile güvence altına alındığının altını çizen Aydoğan, “İnatla, umutla, inançla, dayanışma ile mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

23-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş