Arama sonuçları

Aynı anda hem lisans hem önlisans okuyabilirsiniz

Aynı anda hem lisans hem önlisans okuyabilirsiniz

Üniversiteli gençlerin de üniversiteli olmaya hazırlananlar aynı anda iki programda birden okuyabileceğinizi biliyor musunuz? Üstelik de örgün eğitimde. Yani bir yandan lisans programına devam ederken, bir yandan da ön lisans eğitimi alabilir ve iki farklı diplomaya sahip olabilirsiniz.  Üstelik ikinci bir programa başladığınız için KYK bursunuz da kesilmez.

AYNI ANDA HEM LİSANS, HEM ÖNLİSANS EĞİTİMİ
Yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim programlarında öğrenciler aynı anda lisans ve önlisans eğitimi alabiliyor. Lisans eğitimi alan öğrenciler, önlisans programlarına da kayıt yaptırabiliyor. Ancak burada kural iki programın da aynı olmaması. Yani aynı anda iki önlisans ya da iki lisans programına devam edemiyorsunuz.

ÖSYM 'ALABİLİRSİNİZ' DEMİŞTİ
ÖSYM, 26 Temmuz 2012 tarihli duyuruda, “Yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim programlarında aynı anda lisans ve ön lisans eğitimine devam edilebileceğine, ancak aynı anda iki önlisans veya iki lisans programında; örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim programlarının kontenjan sınırlaması olan; eğitime devam edilemeyeceği” ifadeleri yer almıştı.

Duyuruda, “Kontenjan sınırlaması olmayan önlisans veya lisans programlarına ise devam edilebileceğine ilişkin kararın uygulanması işlemleri öğrencilerin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi tercih ve yerleştirmelerinde herhangi bir programa yerleştirilmesine engel değildir” denilmişti.

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU KARARINA YANSIDI
Öğrencilerin aynı anda lisans ve önlisans okuması konusu Kamu Denetçiliği Kurumu’nun bir kararına da yansımıştı. Bir şikayet üzerine çalışma yürüten Kamu Denetçiliği Kurumu, 2 Nisan 2016 tarihli kararında şöyle demişti:

“Söz konusu karar uyarınca aynı anda farklı seviyede, önlisans ve lisans, iki örgün öğretim programına devam edilebileceği, aynı seviyede iki örgün öğretim programına devam edilemeyeceği, örgün öğretimle beraber aynı veya farklı seviyede açıköğretim ve uzaktan öğretim programlarına kayıt yaptırılarak eğitim alınabileceği hususları belirtilmiştir” diye belirtilmişti.

BURS KESİLMESİNE NEDEN DEĞİL
Lisans eğitimi sürerken önlisans programlarına da kayıt yaptıranların bursu ise kesilmiyor. Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi sitesindeki bilgilere göre, burs öğrencinin başarısız olması, öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması, vazgeçmesi, izin alması, kayıt dondurması, sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi durumlarında kesiliyor. Öğrencinin öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermesi, öğretim kurumunun kapatılması, kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması ve kesin hükümle mahkum olması halinde burslar kesiliyor.

 

27-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin