Arama sonuçları

‘Ayrı cevap kağıdı’ uygulaması sona eriyor

‘Ayrı cevap kağıdı’ uygulaması sona eriyor

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, kurumun uyguladığı sınavlarda sorularla cevap kağıdını aynı kitapçıkta birleştirecek yeni bir uygulama geçeceklerini açıkladı. Böylece adayların hem cevapları kaydırma riski ortadan kalkacak hem de zaman kaybetmeyecek.

Demir, uygulamaya 30 Nisan’da yapılacak sınavla başlanacağını ve zamanla diğer sınavlarda da uygulancağını söyledi. İşte ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir’in açıklamaları:

SORULARIN ALTINDA CEVAP ALANI OLACAK: Sınavlarda sorularla cevap kağıdını aynı kitapçıkta birleştirecek yeni bir uygulama üzerinde çalışıyoruz. Sınavlarda, artık ayrı bir cevap kağıdı olmayacak ve soru kitapçığında direkt soruların altında cevap alanı yer alacak. O cevap alanına aynen optik okuyuculu cevap kağıdını işaretler gibi kişiler işaretleme yapacak. Kitapçıkların tüm sayfaları, ÖSYM’de taranacak, sayfa görüntüleri üzerinden görüntü işleme yöntemleriyle adayların işaretleri belirlenecek ve bilgisayar ortamında değerlendirilecek.

İŞLEM TASARRUFU SAĞLANACAK: Yeni uygulama ile adayların cevap kağıdında cevapları kaydırma riski de tamamen ortadan kalkacak. Adaylar, soruları ayrı bir cevap kağıdına geçirmek ile zaman kaybetmeyerek sorunun cevabını hemen sorunun altına, sayfa çevirmeden süre kaybetmeksizin yanıtlayabilecekler. Bu itibarla, soru başına düşen sürede işlem tasarrufu sağlanacak.

Uygulamayı küçük çaplı bir sınavla başlatacaklarını bildiren Demir, "Uygulamaya ilk olarak 30 Nisan 2016 tarihinde uygulanacak olan 2016 İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (2016-İSG) ile geçilecek olup bu uygulama zamanla diğer sınavlara yaygınlaştırılacak" diye konuştu.

10 OKULDA DENEME YAPILDI:  Ankara'da 10'un üzerinde okulda lise öğrencileri üzerinde uygulamayı denedik. Sistem sorunsuz çalışıyor. Sistemin iş yükü artacak. Bu kapsamda sadece cevap kağıdının değil, soru kağıdının tümü okunacak. Soru ve cevapların bir arada bulunması da adaylara büyük kolaylık sağlayacak. Teknolojide bir sıkıntı yok. Sadece kamuoyunun oluşturulması ve adayların hazırlanması gerekli. 

AÇIK UÇLU SORULARA ÖN HAZIRLIK: Cevap kağıdına son verecek çalışman aynı zamanda açık uçlu soruların sınavlarda sorulabilmesi için bir ön hazırlık. Açık uçlu soruları daha önce Kaymakam Adaylığı Sınavlarında 10 bin adaya uyguladık. Açık uçlu sorular kapsamında kısa cevaplı bir sorunun sorulması sistemine kolayca geçebileceğiz. Sınavları bilgiden ziyade strateji oyununa dönüştürmekten de uzaklaştırmamız için açık uçlu sorulara geçmek gerekiyor. Adayların gerçekten konuları bilip bilmediğini öğrenmek için açık uçlu sorulara geçmek önemli.

YANLIŞLAR DOĞRUYU GÖTÜRMEYECEK: Açık uçlu soru olduğu zaman yanlışın doğruyu götürmeyecek, böylece şans faktörü de ortadan kalkacak. Böylece, adaylar ne kadar doğru yaparsa o sayılacak, yanlışlarıyla ilgili netlerinden bir düşme yapılmayacak. Bu da bir doğruyu bilen adaylar için avantaj olacak.

ADAYLAR TÜM HARFLERİ YAZACAK: Adaylar sınav öncesi soru kitapçığının ön kapağında yer alan sayfada, alfabenin bütün harflerini ve rakamları yazmalarını gerektiren yeni bir uygulamaya daha geçecek. ÖSYM olarak el yazısıyla örneğin 'a' harfinin adaylar tarafından ne kadar farklılıkla yazılabildiğinin bir arşivini oluşturacağız. Böylece Türkiye'ye özgü, adaylarımızın yazı çeşitliliğini stoklayacak zengin bir alfabe el yazısı arşivimiz olacak. Soru ve cevap kağıdını birleştiren bu çalışmamızla birlikte bu uygulamamızı da İSG ile başlatacağız.

Şu an için bir sınavda açık uçlu soru soracağız diye bir karar vermiş değiliz. Ama daha çok ilk denemeleri çok geniş kitlelerin katıldığı sınavlarda değil de aday kitlesi daha küçük olan sınavlarda yapmak arzusundayız. O yüzden böyle bir deneme yaparsak bile küçük gruplardan başlayarak bunu genişletmek düşüncesindeyiz.

Bu blog AA abonesidir.

28-03-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş