Arama sonuçları

'Ayşe'yi rektör ile YÖK 'tatile' çıkardı

'Ayşe'yi rektör ile YÖK 'tatile' çıkardı

'Ayşe’yi rektör ile YÖK tatile çıkardı. ODTÜ İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi’nin (İİBF) dekanlığı için akademisyenler arasındaki “tavsiye” seçiminde, “Ayşe tatile çıksın” sözündeki Kıbrıs Barış Harekatı’nın 'şifre ismi' Prof. Dr. Ayşe Güneş Ayata 53 oy aldı. Ama 20 oy alan Prof. Dr. Ramazan Sarı 20 dekan oldu. YÖK, dekanlığa 2 defa “akademik yetersizlik” gerekçesiyle fakülteye kabul edilmeyen Sarı'yı atadı.

 

'AYŞE’Yİ REKTÖR İLE YÖK TATİLE ÇIKARDI

 

YÖK tarafından 20 oy alan Ramazan Sarı İİBF Dekanı oldu. Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ilham kaynağı olan eski Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in kızı Ayşe Güneş Ayata, fakültedeki seçimde en fazla oyu almasına rağmen dekan olarak atanmaması sosyal medya da tepki çekti.

HARVARD ÜNİVERSİTESİ’NDE DERS VERİYOR

Harvard Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Wissenschaftszentrum Berlin, Manchester Üniversitesi ve Paris EHESS’te misafir öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Ayşe Güneş Ayata , Türkiye’de akademi ve siyasetin önde gelen isimlerinden Prof. Sencer Ayata ile evli.

 ‘AYŞE TATİLE ÇIKSIN’IN İLHAM KAYNAĞIYDI

20 Temmuz 1974’de başlayan Kıbrıs Barış Harekâtının unutulmayan parolası ‘Ayşe tatile çıksın” sözüydü. Ayşe ise dönemin Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in kızıydı. 1974 Temmuz’da Cenevre’de Kıbrıs müzakeresi sürerken, Başbakan Ecevit ile Dışişleri Bakanı Turan Güneş arasında kararlaştırılan “Ayşe tatile çıksın” parolasıyla İkinci Barış Harekâtı başlamıştı.

PROF. DR. AYŞE GÜNEŞ AYATA KİMDİR?

ODTÜ Sosyoloji Bölümü mezunu olan Ayye Güneş Ayata , yüksek lisansını İngiltere'de tamamladı. Doktorasını da İngiltere'de Kent Üniversitesi’nde yapan Ayata, doçentlik ve profesörlük unvanlarını mezun olduğu ODTÜ’de tamamladı. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı olan Ayata, 1994-2000 yılları arasında İİBF'nin dekan

yardımcısıydı. 2011-2014 yılları arasında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Ayata, Harvard Üniversitesi,  Oxford Üniversitesi, Wissenschaftszentrum Berlin, Manchester Üniversitesi ve Paris EHESS'te misafir öğretim üyesi.

İKİ KEZ ‘YETERSİZ’ DENDİ AMA DEKAN OLDU

Dekanlığı tepki çeken Prof. Dr. Ramazan Sarı’nın ise ODTÜ İİBF’ye yaptığı başvurusunun iki defa akademik yetersizlik nedeniyle reddedildiği iddia edildi. Dekanlık öncesinde ODTÜ İşletme Bölümü Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Ramazan Sarı, daha önce Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ndeydi. Sarı, İspanya Eğitim Bakanlığı CISC birimin açıkladığı Türkiye'nin en başarılı 2 bin bilim insanı sıralamasında ilk 500'deydi.

ODTÜ REKTÖRLÜĞÜ NE DEDİ?

ODTÜ Rektörlüğü tarafından ise dekan atanmasıyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

Üniversitemizde, bir fakülteye dekan atanmadan önce; o fakültede görev yapan akademisyenlerin Rektörlüğe resmi bir yazı ile başvurarak aday olmaları istenmektedir. Belirtilen süre içinde Rektörlüğe yazılı olarak başvuruda bulunan adayların isimleri, ilgili fakülteye Rektör tarafından bildirilmektedir. Daha sonra, resmi adaylık başvurusunda bulunanlar; kendilerine tanınan süre içerisinde projelerini anlatmakta, son gün ilgili fakültenin akademisyenleri ile Rektörün de hazır bulunduğu bir toplantıda kendilerine yöneltilen soruları yanıtlamaktadırlar. 

 

İSİM BELİRTİLİYOR, YÖK ATIYOR

 

Ardından, akademisyenlerin isimleri, soyadı sırasına göre YÖK’e bildirilmekte ve YÖK tarafından bu isimler arasından bir atama yapılmaktadır. Burada temel yaklaşım; kişinin resmi olarak aday olmasıdır. İİBF dekan ataması sırasında da bu teamüllere göre hareket edilmiştir. Üniversitemiz Mühendislik ve Fen-Edebiyat Fakültelerinde de teamüllere uygun olarak dekanlık eğilim yoklamasında aday olup en yüksek oyu alan akademisyenler dekan olarak atanmışlardır. Kısacası bu durumda, basın kuruluşlarının ifadelerinde yer alan atama kültüründen bahsetmenin mümkün olmadığı, resmi adaylardan en yüksek oy alan kişinin dekan olarak atandığı görülmektedir.

Ayrıca Dekan olarak atanan Prof. Dr. Ramazan Sarı’nın akademik yetersizliğine dair yapılan açıklamalar da gerçeği yansıtmamaktadır. Prof. Dr. Sarı daha önce İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanlığı yapmış, başarılı bir akademisyendir.

AYATA: AÇIKLAMA GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Rektörlüğün açıklamasını Prof. Ayata Cumhuriyet gazetesine şöyle değerlendirdi:  "İlgili açıklama gerçeği tam olarak yansıtmamaktadır. Eğilim yoklaması toplantısına Sayın Rektör bizzat kendisi ve 60 dolayında fakülte öğretim üyesi katılmıştır. Bu toplantıda Sayın Rektör isteyen arkadaşların istedikleri profesörleri aday gösterebileceğini kendisi bizzat ifade etmiştir. Buna dayalı olarak 9 Ocak 2018 tarihinde yapılan eğilim yoklamasında Fakültemiz öğretim üyelerinin büyük çoğunluğunun desteğini aldım. Eğilim yoklaması sonuçları ilan edildikten sonra Sayın Rektör beni aradı ve “aday mısınız?” diye sordu. Ben de aday olduğumu söyledim. Aynı konuşmada aldığım desteğe işaret ederek “ ODTÜ'de tarih yazdınız” şeklinde iltifat etti. Akabinde Rektörlük benden YÖK'ün tüm adaylardan istenen gerekli belgeleri temin etmemi istedi. Gerekli belgeleri kendisine bizzat götürdüm. Orada yaptığımız konuşmada bana YÖK'e soyadı sırasına benim ismim de dahil, tercih belirtmeden, listeyi ileteceğini söyledi. İsmim YÖK'e iletildi ve güvenlik soruşturmasından geçtim. Ayrıca eğilim yoklaması amacıyla oluşturulan Seçim Kurulu sonuçları ve süreci 12 Ocak 2018 de ODTÜ kamuoyuna duyurmuştur. Yukarıda belirttiklerim dışında atama sonrası süreçte, sürece ve kişilere ilişkin hiçbir mesajım ve açıklamam olmamıştır" dedi.

Bu arada seçim tutanağında da hangi adayın kaç ay olduğu belli. Seçim sonuçlarının yer aldığı Prof. Dr. Erdal Özmen, Doç. Zanna Çıtak Aytürk ve Yrd. Doç. Dr. Asuman Göksel’in ıslak imzasının bulunduğu tutanakta 93 kişinin oy kullanabileceği seçimde 85 öğretim üyesinin oyunu kullandığı görülüyor. 1 oyun geçersiz ve 6 oyun da boş kullanılmış. Sonuçlarda ise İşletme Bölümü’nden Semra Aşçıgil’in 2 oy, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden Ayşe Ayata’nın 53 oy, İşletme Bölümü’nden Ramazan Sarı'nın 23 oy aldığı tutanakla ve “Sunulan sonuçlar fakültemiz öğretim elemanlarının iradesini yansıtmaktadır” bilgi notu ile fakülteye duyruldu.

29-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş