Arama sonuçları

Babalarının tecrübesini arkalarına aldılar, ‘GEN’i kurdular

Babalarının tecrübesini arkalarına aldılar, ‘GEN’i kurdular

34 yıl önce İstanbul Bakırköy’de büyük kızı ‘Sevinç’in adını vererek, kurduğu lise ve üniversite sınavlarına hazırlık dershanesi ile eğitim sektörüne giren Erol Boy, bu kez kızları Sevinç Boy Erşen ve Beren Boy Serpicioğlu ile birlikte Gelecek Nesiller (GEN) Koleji’ni kurdu. GEN’de Yönetim Kurulu Başkanı ancak Genel Müdür Yardımcıları olarak kızları ilk öğrencilerini bu öğretim yılında alan kolejin yönetiminde. Eğitim programlarının mimarı artık eğitim kurumunun başına ikinci kuşak olarak geçen iki kızı.  

Geçtiğimiz gün Erol Boy ve küçük kızı Beren Boy Serpicioğlu buluştuk. Kızlarının eğitim sektörünün içinde yetiştiğini anlatan Boy, “İkisi de çocukluklarından itibaren benimle birlikte. Üniversitelerini bitirdikten birlikte çalışmaya başladık” diyor.

Ablası ile birlikte GEN Koleji’nde genel müdür yardımcısı olan Beren Boy Serpicioğlu ise neden yeni bir eğitim kurumu kurduklarını ve hedeflerini bakın nasıl anlatıyor:

BABAMIN 34 YILLIK TECRÜBESİ İLE YOLA ÇIKTIK

“Babamın eğitim sektöründe yıllara dayanan tecrübesi var. Önce ablamın adını taşıyan Sevinç Dershaneleri’ni kurarak, bir marka haline getirdi. Yıllarca Türkiye’nin en yüksek puanlı liselerine ve üniversitelerine öğrenci yetiştirdi. Dershanelerin kapanması sürecinde ise kurum, Sevinç Okulları olarak yoluna devam etti. Ablam 2009, ben 2013 yılında babamla birlikte çalışmaya başladık.

Bu kurumlarda sınava hazırlanan öğrenciler arasında biz de olduk. Kısa süre içinde İstanbul’un dışında İzmir, Samsun, Diyarbakır gibi birçok ilde okullarımızı açtık. 2019 Temmuz’da babamın bu kurumlardaki yönetim kurulu üyeliği bitti. 2019 itibarıyla yönetimden ayrılarak, deneyimli kadrosu ile yeni çekirdek bir şirketle GEN Koleji’ni kurdu.

İLK OKUL DA YİNE BAKIRKÖY’DE KURULDU

Yine ilk tohum nasıl Bakırköy’de atıldıysa okulumuzu da ilk olarak Bakırköy’de kurduk. İlk öğrencilerimizle de 2019-2020 öğretim yılında eğitime başladık. Yıllardır birlikte çalıştığımız eğitimci ve yöneticilerimizle rekor sayılabilecek bir sürede 2 ay içinde kadrolarımız tamamladık ve eğitime başladık. Bize gelirce biz bu kurumsal yapının içinde büyüdük, eğitim sektörüne uzak değiliz. İkinci kuşak olarak sektöre girdik.

 

KONTROLLÜ BÜYÜYEN KURUM OLACAĞIZ

Kontrollü büyüyen bir kurum olacağız. Hızlı büyümeden yana değiliz. Bu yıl ortaokul ve lisemize öğrenci aldık. Gelecek yıl da okul öncesi ve ilkokul açacağız.

ÖĞRENCİLERİMİZ HAYAL KURSUNLAR

Hedefimiz mutlu, donanımlı, dünya vatandaşı mezunlar vermek. Gelecekte ihtiyaç duyacakları yeterlilikleri onlara kazandırmak amacımız. Öğrencilerimiz ilkokulda hayal kursun, ortaokulda proje üretsin, lisede ise iş fikri geliştirsin istiyoruz. Bunun için de bir Kuluçka Merkezi oluşturduk. Burada öğrencilere fikir, proje ve iş geliştirme alanlarında eğitimler veriliyor. Yuvarlak masa etkinlikleri kapsamında öğrencilerin start-up kurucuları ve iş dünyasından profesyonellerle bir araya gelmeleri ve mentörlük almaları amaçlanıyor. Onları 21 yüzyılın aradığı işbirliği, proje geliştirme gibi yeterliliklere sahip bireyler olarak yetişmek istiyoruz.  

Bugün küreselleşen dünyada yabancı dil bilmeden olmaz. İngilizce eğitim veriyoruz, ikinci dil Almanca, gelecek yıl İspanyolcayı da eklemek istiyoruz. Tıpkı yabancı dil gibi günümüzde en az bir kodlama dilini bilmek de olmazsa olmaz koşullardan.

GEN HARİTALARINI ÇIKARIYORUZ

Öğrencilerimizin her biri için dijital portfolyo oluşturuyoruz. Anaokulundan itibaren takipleri yapılacak, hangi alanlara ilgileri olduğunu, yeterliliklerini görebilecekler. Böylece öğrenciyi tanımak ve potansiyelini görmek mümkün olacak. Hem öğrencide hem ailesinde bir farkındalık oluşturulacak. Liseyi bitirirken artık hangi alanda eğitim göreceklerini öğrenciler de aileleri de görmüş olacak. Bir anlamda öğrencilere hazırladığımız gen haritası ile kariyerlerini planlama fırsatı sağlayacağız.

HEDEF ÇİFT DİPLOMA

Hedefimiz ise öğrencilerimize çift diploma şansı da vermek. Bunun için de farklı ülkelerdeki kurumlarla görüşmelerimiz sürüyor. Öğrencilerimizi lisede değişim öğrencisi olarak bir başka ülkeye göndermek ve yurtdışında bir başka ülkeden daha diploma almalarını sağlamak için görüşmeler yapıyoruz. Aynı şekilde değişik sertifika programlarını da oluşturuyoruz,

​SINAVA HAZIRLIK DA VAR

Sınavlar Türkiye’nin gerçeği. Bu yüzden de öğrencilerimizi hem lise hem de üniversite sınavlarına hazırlıyoruz. Bu konuda dershanecilikten gelen deneyimimiz var. Yayıncılıkta da deneyimliyiz. Gen Yayınları olarak da soru bankalarımız bulunuyor.

Soldan sağa: Sevinç Boy Erşen, (Kurucu Ortağı ve Genel Müdür Yardımcısı), Erol Boy (Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür) Beren Boy Serpicioğlu (Kurucu Ortağı ve Genel Müdür Yardımcısı)

 

 

 

 

 

İkinci kuşak olarak eğitim sektörüne ablası ile birlikte giren Beren Boy Serpicioğlu’nun (Sağda) hayali dünya vatandaşı mutlu öğrenciler yetiştirmek.

 

 

Erol Boy (solda) ve kızı Beren Boy Serpicioğlu (sağda) GEN Koleji’ni nasıl kurduklarını ve hedeflerini anlattı.