Arama sonuçları

Bahçeli’den ‘baraj’ çıkışı: TYT’de 140, AYT’de 160 olsun

Bahçeli’den ‘baraj’ çıkışı: TYT’de 140, AYT’de 160 olsun

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den “baraj” çıkışı geldi. Bahçeli, bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) genel başarı düzeyinin salgının neden olduğu ağır ortamdan dolayı çok düştüğünü belirterek, YKS tercihleri için barajların düşürülmesi gerektiğini söyledi.

MHP Lideri Bahçeli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, gençlerin mühim sorunlarından birisinin üniversite sınavı olduğunu belirterek, barajlarla ilgili düzenleme gerektiğini söyledi.

YKS’de ön lisans programlarını tercih edebilmek için adayların Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanlarının 150, lisans programları tercihi için de Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Dil Yeterlilik Testi (YDT) puanlarının 180 olması gerekiyor.

Bahçeli, bu barajları hatırlatarak, şunları paylaştı:

“Gençlerimizin mühim sorunlarından birisi üniversite sınavıdır. Bizim bu konudaki görüş ve teklifimiz çok açıktır. Üniversite sınavı kaldırılmadan, üniversite kapılarına yığılan genç kuşağın özlemleri karşılanmadan hakkaniyetli ve huzurlu bir vicdana kuşkusuz sahip olamayız.

SALGIN KOŞULLARINDAN DOLAYI

2020 yılının Mart ayından bugüne kadar hem ülkemiz hem de dünya olağanüstü salgın şartlarına maruz kalmıştır. Mecburiyetten yüz yüze eğitime ara verilmiş, online, yani uzaktan eğitime geçilmiştir. Zira sağlık her şeyin başıdır. Hiçbir evladımızın hayatı riske atılmamalıdır.

Bu şartlar altında özellikle üniversite sınavına giren kardeşlerimizin ve ailelerinin çağrı ve talepleri duyulmalıdır. 2021 yılında YKS’ye 2.416.000 kardeşimiz girmiştir. Sonuçlara baktığımızda derhal tedbir almamız gereken bir tabloyu çok net olarak görmek mümkündür.

2021 YKS sonuçlarına göre, sayısal puan türünden 390.132; sözel puan türünden 563.808; eşit ağırlıklı puan türünden de 587.678 kardeşimiz barajı geçmiştir. Salgının neden olduğu ağır ortamdan dolayı genel başarı düzeyi bu yıl çok düşmüştür.

1 MİLYON GENCİN TERCİHİNİ ETKİLİYOR

Barajın yüksek olmasının ise en az 1 milyon gencimizin tercihini etkileyeceği, yaklaşık 500.000 gencimizin de tercih bile yapamayacağı anlaşılmaktadır. Yine sayıları 500.000 civarında olan gencimizin 150 ile 180 arasında bir puan aldığı tespit edilmiştir.

Söz konusu barajın belirli ölçülerde aşağı çekilmesi yüzbinlerce gencimizin tercih yapmasına imkan tanıyacaktır. Şu anda Temel Yeterlilik Testinde (TYT) uygulanan baraj puanı 150, Alan Yeterlilik Testinde (AYT) uygulanan baraj puanı da 180’dir.

140 VE 170 OLSUN

Salgın dönemi göz önüne alınarak TYT baraj puanın 140’a, AYT baraj puanın da 160’a çekilmesi teklif ve temennimizdir. Üniversiteye girmek için mücadele eden, ama salgın gibi mücbir ve zecri hallerden dolayı hedeflediği puanları elde edemeyen gençlerimize sahip çıkalım.”

 

09-08-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş