Arama sonuçları

Bahçeşehir öğrencileri YKS provası yaptı

Bahçeşehir öğrencileri YKS provası yaptı

Bahçeşehir öğrencileri YKS provası yaptı. Bu yıl üniversiteye hazırlanan öğrenciler ilk kez değiştirilen sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek. İki oturumlu sınav haziran ayında bir Cumartesi günü yapılacak. Türkiye genelindeki tüm Bahçeşehir Kolejinde eğitim gören 12'nci sınıf öğrencileri iki oturumdan oluşan ve yeni sistemin uygulandığı sınavın “provasını” yaptı.

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ YKS PROVASI YAPTI

Geçtiğimiz hafta YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açıkladığı yeni üniversiteye giriş sistemi YKS'nin ilk örneğini uygulayan Bahçeşehir Koleji, bütün kampuslarında lise son sınıf öğrencileri için deneme sınavı yaptı.

Tüm güne yayılan sınavda 12'nci sınıf öğrencileri sabah 80 sorudan oluşan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) girdi. Bu oturum için toplam 100 dakikanın verildiği öğrenciler, öğleden sonra ise alanlarına ait soruların yer aldığı sınavda kendilerini denedi. Bu oturumda ise alanlarına göre 80 soru çözen öğrencilere 120 dakika verildi. 

YENİ SİSTEMLE HIZLI BİR ŞEKİLDE TANIŞTIK

Sınavın ardından öğrenciler uygulamadan memnun olduklarını dile getirdi. Diş hekimliği veya genetik mühendisliği okumak istediğini söyleyen Belen Arya San şöyle konuştu: "Sistemin değişeceğini duyunca önce telaşlandık. Bu karar şu anda da iyi mi kötü mü bilmiyoruz. Ama okulumuz bizi bu sistemle hızlı bir şekilde tanıştırdı. Bundan sonra yapılacak denemelerin alışma sürecimizi hızlandıracağını düşünüyorum."

FAZLA PRATİK YAPMAK BİZE AVANTAJ SAĞLAYACAK

Sınav sisteminin değişeceğini ilk duyduklarında panik olduklarını dile getiren Koray Tekin ise şöyle konuştu:

"Daha sonra sistem açıklandı ve okulumuz birkaç gün içinde yeni sistemin olduğu bir deneme sınavı hazırladı. Denemeyle birlikte daha rahat uyum sağladım. Ne kadar çok pratik yaparsak o kadar avantajlı olacağız. Ayrıca mühendislik okumayı düşünen bir aday olarak Matematik ve Fen Bilimlerinden sınava girecek olmak daha iyi olacak diye düşünüyorum."

"BEKLEDİĞİMDEN ÇABUK ADAPTE OLDUM"

Hedefinin tıp olduğunu belirten Gizem Ağtaş ise yeni sistemle ilgili şöyle konuştu: "Yeni sisteme beklediğimden daha çabuk adapte oldum. Sadece kendi alanımıza yönelik bir sitemin olması bizim yararımıza oldu. Zaman kısıtlıyken deneme sürecini şimdiden oturtmaya başlamamız da önemli. Ne kadar çabuk olursak bu durum bizim için o kadar faydalı olacak" dedi.

"OLUMSUZ ETKİLENMEDİM ÇÜNKÜ TEMPOMU DÜŞÜRMEDİM"

Hukuk bölümünde okumak istediğini ifade eden Duru Gültekin ise sistem değişikliğinden olumsuz etkilenmediğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sistem değişikliği beni olumsuz etkilemedi. Çünkü biz tempomuzu düşürmedik. Deneme sınavım da iyiydi. Benim daha çok ağırlık verdiğim Türkçe ve Matematik derslerinden sorular daha fazla. Önceden YGS'de Fen Bilimleri soruları çıkınca arada kafa karışıklığı oluyordu."  

43 KAMPUSTA AYNI ANDA UYGULANDI

Bu sınavları düzenli olarak uygulamaya devam edeceklerini söyleyen Bahçeşehir Koleji Ortaokul ve Lise Eğitimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan şunları söyledi:

 "43 kampusumuzda yeni sisteme uygun ilk YKS'yi gerçekleştirdik. Öğrenciler sabah birinci oturum olan Temel Yeterlilik Testi’ne girdiler. Öğleden sonraki ikinci oturumumuzda ise öğrencilere kendi alanlarına ilişkin sorular soruldu. Alanları dışında hedefi olan, tercih yapmak isteyen öğrencilere ise istedikleri takdirde alan dışındaki diğer testler de çözmeleri için verildi. Sistem şekil olarak değiştii ancak konu dağılımın ve içeriği aynı kaldı. Öğrencilerimizin sistemin değiştiğini ancak içeriğin değişmediğini bilerek yüksek tempoda çalışmaya devam etmeleri gerekiyor.Şu anda sistem de açıklandı, örnekleri yapılıyor. Bu yüzden yeni sisteme uygun çok fazla soruyla karşılaştıklarında ve deneme çözdüklerinde başarıya ulaşacaklarına inanıyorum.

17-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş