Arama sonuçları

Bakan Canikli, yeni askeri sınav sistemini açıkladı

Bakan Canikli, yeni askeri sınav sistemini açıkladı

Bakan Canikli, yeni askeri sınav sistemini açıkladı. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Harp Okullarında ve Astsubay Meslek Yüksekokullarında eğitim ve öğretime zamanında başlayabilmek amacıyla 18 Mart 2018'de 81 il merkezinde Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı yapılacağını açıkladı. Sınavın ardından adaylar, fiziki değerlendirme, fiziki yeterlilik testi ve mülakat sınavlarından oluşan ikinci aşama sınavına çağırılacak. 

BAKAN CANİKLİ, YENİ ASKERİ SINAV SİSTEMİNİ AÇIKLADI

Canikli, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde faaliyette bulunan Harp Okullarına yeni dönemde subay ve astsubay alımına ilişkin bilgi verdi. "Dış kaynaktan acil ihtiyacımızı karşılamak amacıyla 2018 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığımız için 2 bin 427 subay, 2 bin 657 astsubay; Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız için 693 subay, 836 astsubay; Hava Kuvvetleri Komutanlığımız için 341 subay, bin 899 astsubay; Özel Kuvvetler Komutanlığımız için ise 300 subay, 600 astsubay olmak üzere toplam 3 bin 761 subay ve 5 bin 992 astsubayımızın yetiştirilmesi planlanmaktadır" dedi.İşteCanikli’nin açıklamaları: 

TSK’NIN EĞİTİM KURUMLARI MSÜ'DE BİR ARAYA GETİRİLDİĞİ

Darbe girişiminin ardından TSK’nın subay ve astsubay eğitim mekanizması sistemi yeniden dizayn edildi. TSK’nın önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki eğitim ve öğretim kurumları, Milli Savunma Üniversitesinde bir araya getirildiği.

HARP OKULLARINDA 4 BİN 458 ÖĞRENCİ VAR

15 Temmuz'dan sonra subay ve astsubay sayısında ciddi bir kaybı söz konusu oldu. Bu açığı telafi etmek amacıyla çalışmalara başlandı. Bugün itibarıyla Harp Okullarımızda 3 bin 938'i Türk, 520'si farklı ülkelerden misafir öğrenci olmak üzere, toplam 4 bin 458 öğrenci eğitim görmektedir. Aynı şekilde Astsubay Meslek Yüksekokullarımızda 2 bin 335'i Türk, 106'sı misafir askeri öğrenci olmak üzere toplam 2 bin 441 gencimiz eğitim faaliyetini sürdürmektedir.

Yüksek lisans ve doktora seviyesinde eğitim veren Harp Enstitülerinde 15'i misafir 306 öğrenci, araştırma enstitülerinde ise 122 öğrenci eğitim görüyor.

GEÇTİĞİMİZ YIL 230 BİNDEN FAZLA BAŞVURU YAPILDI

2017 yılında Milli Savunma Üniversitesine bağlı Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına girmek için toplam 230 binden fazla gencimiz başvuruda bulunmuştur. Bu, bir rekor sayıdır. Harp Okulları hazırlık ve birinci sınıfında eğitim gören öğrencilerin yüzde 29'unun ailesi işçi, yüzde 20'sinin emekli, yüzde 16'sının esnaf, yüzde 14'ünün memur, yüzde 7'sinin çiftçi, yüzde 11'inin polis ve asker. Aynı şekilde meslek yüksekokulları birinci ve ikinci sınıfında eğitim gören öğrencilerin ailelerinin yüzde 34'ü işçi, yüzde 19'u emekli, yüzde 17'si esnaf, yüzde 11'in çiftçi, yüzde 9'u memur, yüzde 6'sı asker ve polis. Öğrencilerin yemek, barınma, giyim, harçlık ve benzeri bütün ihtiyaçları devlet tarafından karşılanıyor. 

SINAV 18 MART’TA 

Bu sene Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda yapılan değişiklik nedeniyle bu yıldan itibaren geçerli olmak üzere Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının öğrenci alım faaliyetlerine yönelik yeni bir düzenleme yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede ve bu kapsamda, ÖSYM ile Milli Savunma Bakanlığımız arasında bir protokol imzalanmıştır. Bu protokol ile Harp Okullarında ve Astsubay Meslek Yüksekokullarında eğitim ve öğretime zamanında başlayabilmek amacıyla 18 Mart 2018 tarihinde, 81 il merkezinde Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı yapılması planlanmıştır. 

İKİNCİ AŞAMAYA ÇAĞIRILACAKLARIN BELİRLENMESİ İÇİN YAPILACAK

Yapılacak bu sınav sonrası adaylar, fiziki değerlendirme, fiziki yeterlilik testi ve mülakat sınavlarından oluşan ikinci aşama sınavına çağırılacaktır. Bir başka ifadeyle bu sınav, sadece ikinci aşama sınava çağırılacakların belirlenmesi amacıyla yapılacaktır.

120 ÇOKTAN SEÇMELİ SORU SORULACAK

İkinci seçim aşamalarında başarılı olan ve olumlu sağlık raporu alan adayların, fiziki yeterlilik testleri ve mülakattan aldıkları puanlar ile üniversite sınavı puanları dikkate alınarak, aday değerlendirme puanı tespit edilecek ve buna göre asil ve yedek listeleri belirlenecek.

TEMEL YETERLİLİK TESTİ AĞIRLIĞINDA OLACAK

İkinci aşama sınav sistemine çağrılacakları belirlemek amacıyla ÖSYM tarafından 18 Mart'ta yapılacak sınavın, temel yeterlilik testi ağırlığında olacak. Türkçe, temel matematik, sosyal bilgiler ve fen bilgisi konularında toplam 120 çoktan seçmeli soru sorulacak. Eğitim ve öğretime süresinde başlayabilmek için böyle bir düzenleme yaptık. 

BAŞVURULAR 15 ŞUBAT’A KADAR 

Sınav başvuruları yarından başlayarak, 15 Şubat'a kadar devam edecek. Sınav başvuruları ÖSYM tarafından alınacak. 

TEK SINAV YAPILACAK

Canikli, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "Astsubaylar ve subaylar için tek sınav mı yapılacak?" sorusunu Canikli, "Tek sınav yapılacak. Birinci sınav, yerleştirmede kullanılacak puanları belirleyecek olan sınav değil. Sadece zaman kazanmak amacıyla, ikinci sınava çağrılacak olan adayların seçimi ve belirlenmesi amacıyla kullanılacaktır. İkinci aşamada, birinci sınav sonuçları kullanılmayacaktır." diye yanıtladı.

08-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin