Arama sonuçları

Bakan Selçuk 1 milyon öğretmene seslendi

Bakan Selçuk 1 milyon öğretmene seslendi

Bakan Selçuk 1 milyon öğretmene seslendi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'nin 957 ilçesine öğretmen destek noktaları açılacağını bildirdi. 

Selçuk, öğretmenlerin 5 günlük mesleki çalışma döneminin başlaması dolayısıyla MEB'in Eğitim Bilişim Ağı'ndan (EBA) meslektaşlarına seslendi. 

Eğitim Vizyonu'nda sınıfı duvarların dışına taşıma hedefinin bulunduğuna işaret eden Selçuk, "İstedim ki hepimiz için öyle olsun. Burası görme engelliler ortaokulu. İçeride görme engelli öğrencilerimizle otizmli öğrencilerimiz, birden fazla engeli olan özel gereksinimli öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerimizin öğretmenlerinin de bazıları bu okuldan mezunlar. İçeride ders veren görme engelli meslektaşlarımız var" diye konuştu. 

‘MERKEZDE GENİŞ ÇAPLI ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ’

Bakan Selçuk, ilk ara tatille ilgili ise şunları kaydetti:

"Bu uygulamayla birlikte çocuklarımıza nefes aldıralım, sizlere de mesleki gelişim programlarımız için zaman ayırabilelim istedik. Bu konudaki gönüllülüğünüz ve desteğiniz için teşekkür etmek isterim. Bizim çıkış noktamız sizlersiniz. Öğretmenin gayreti, isteği, öğrenme çabası, öğrenme yolculuğunu sürdürme çabası olmazsa yol alamayız."   

Öğretmenlerin mesleki gelişimleri için merkezde geniş çaplı çalışma yürüttüklerini bildiren Selçuk, yeni eğitim programları açıldığını, eğitimci eğitimlerinin ve öğretmen eğitimlerinin yapıldığını anlattı. 

Bu eğitimlere öğretmenlerin erişimi ile ilgili yaşanan aksaklıkları ortadan kaldırmak için çok önemsediği bir projenin müjdesini vermek istediğini belirten Selçuk, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin 957 ilçesine öğretmen destek noktaları açıyoruz. Şu an tasarım aşamasındayız ve en kısa zamanda her ilçede yapılanmamızı tamamlayacağız. Bu öğretmenlerimiz için bir nevi ayağını eğitim fakültesinden kesmemek demek, bir nevi lisansüstü çalışma demek, öğretirken öğrenmeye devam etmek, gelişimini düzenli ve sistematik olarak devam ettirmek, durmadan öğrenmek demek."

Bu sürecin bir parçası olarak EBA'yı yenilediklerini, zenginleştirdiklerini, Öğretmen Kitaplığı Projesi'ni hayata geçirdiklerini dile getiren Selçuk, öğretmenler için eğitimin güncel konularını içeren "Ya da" isimli dergi hazırladıklarını aktardı. 

Yeni öğretmen önlüklerinin pilot uygulamasının başlatıldığını, öğretmen odalarının yeniden tasarlandığını, imkanlar dahilinde her okulda tadilat yapılması için çalışma yürütüldüğünü anlatan Selçuk, ayrıca "ogretmen.meb.gov.tr" adresiyle yeni bir web sayfasının hazırlandığını anlattı. 

"Eğitimi, küçük küçük pek çok parçanın bir araya gelmesiyle oluşan büyük bir yapboz gibi görüyoruz" diyen Selçuk, şunları kaydetti:

"Güçlü bir geleceği tesis edebilmek için tek bir şeye ihtiyacımız var, güçlü öğretmenler. Ben sizlerin yürek gücüne sonsuz inanıyorum, öyle olmasa zaten en başında bu mesleğe talip olmazdınız. Ama bizim eğitim yönüyle, bakış açısıyla, vizyonuyla mesleki gelişimiyle güçlü öğretmenlere ihtiyacımız var."

18-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş