Arama sonuçları

Bakan Selçuk: LGS yapılacak okul sayısı 5 kat arttı

Bakan Selçuk: LGS yapılacak okul sayısı 5 kat arttı

Bakan Selçuk: LGS yapılacak okul sayısı 5 kat arttı. Liseye Geçiş Sınavı (LGS) tarihi 7 Haziran’dan 20 Haziran 2020’ye ertelenmişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS başvuru kılavuzunu güncelledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  2019’da öğrencilerin sınava girecekleri okullar değiştirildiğini hatırlatarak, bu yıl her öğrencinin kayıtlı olduğu okulda sınava girmesi kararını aldıklarını söyledi. Selçuk, "öğrencilerimizin büyük çoğunluğunun sınava girecekleri okula yürüyerek gitmelerini sağlamaya çalışıyoruz" dedi. Milliyet'ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre Selçuk'un LGS ile ilgili açıklamaları şöyle: 

BAKAN SELÇUK: LGS YAPILACAK OKUL SAYISI 5 KAT ARTTI

2019’da 3 bin 769 okulda sınav yapmıştık. Öğrencilerimize sağlanan kendi okullarında sınava girme kolaylığı sınav yapılacak okul sayısında yaklaşık beş katlık bir artışa neden oldu. Yaklaşık 17 bin 932 okulda sınav olacak. İkili eğitimden dolayı bu imkânı olamayan çok az sayıda okulumuz var. Bu durumda da öğrenciler okullarına en yakın okul binasında sınava alınacak. Öğrenciler sınava nerede gireceklerini 12 Haziran’da e-okul üzerinden öğrenecek.

SINAVA GİRİŞ BELGELERİ SIRALARINDA OLACAK

Öğrencilerin sınava giriş belgelerini 28 Mayıs’ta okullarından almaları gerekiyordu. Bu kuralı da kaldırdık. Öğrencilerin sınava giriş belgeleri sınavdan önce sınava girecekleri okuldaki sınıfta oturmaları gereken masaya konulacak. Yani öğrencinin sınav giriş belgesi ile ilgili bir kaygı duymasına gerek yok.

KİMLİK BELGESİNDE FOTOĞRAF ŞARTI YOK

Geçerli kimlik belgesinde 15 yaş ve üzeri fotoğraf bulunması gerekiyordu. 15 yaşına girenlerin koronavirüs süreci dolayısıyla fotoğraflı kimlik belgesi çıkartmasında yaşanabilecek zorlukları göz önüne alarak 2020 LGS’de geçerli kimlik belgelerinde fotoğraf olma koşulunu çıkarttık.

SINAV YERLERİNİ DEĞİŞTİREBİLECEKLER Mİ?

Mücbir sebepler söz konusu olması durumunda bu kapsamda başvurular illerimizdeki komisyonlarda değerlendirilecek. Uygun görülmesi durumunda değişiklikler yapılabilecek.

OKULLAR TEMİZLENECEK, ÜCRETSİZ MASKE DAĞITILACAK

 

Sınavın yapılacağı tüm okullarımızın sınavdan önce dezenfeksiyonu yapılacak. Tüm okullarımızda sınav görevlileri ve öğrencilerin tamamına bakanlığımız tarafından ücretsiz maske verilecek. Tüm sınıflarda ihtiyaç halinde kullanılmak üzere dezenfektan malzemeleri bulunacak. Öğrenciler okullara geldiklerinde beklemeden ve sosyal mesafeye dikkat ederek ve elleri dezenfekte edilerek sınıflara alınacak. Bu sürece 81 ilde okul girişlerinde rehber öğretmenlerimiz de destek olacak.

MASKELERİNİ ÇIKARABİLECEKLER

Sınav salonlarında sosyal mesafeye göre oturma düzeni olacağı için sınav esnasında istedikleri zaman maskelerini çıkarabilirler.

SINIFLAR UYGUN DEĞİLSE BOŞ MEKANLAR

Sınıflarda sosyal mesafe karşılanamadığı durumlarda  okuldaki boş alanlar kullanılacak. Yani, okuldaki kütüphane, yemekhane ve spor salonu gibi daha geniş alanlar varsa bunlar kullanılabilecek. İl müdürlerimiz tek tek okulları inceleyerek bu durumları belirliyor.

ASTIM HASTASI ÖĞRENCİ SPREYİ İLE GELECEK

Astım hastası olan öğrenciler doktor raporlarında yer alan astım spreylerini yanlarında getirebilecek.

TEDAVİ GÖREN ÖĞRENCİLER HASTANEDE

Koronavirüs tedavisi görmekte olan öğrencilere hastanelerde sınav hizmeti sunulabilecek. ‘Sınav Tedbir Hizmeti’ alınabilmesi için veliler ya da vasiler tarafından, öğrencinin sınava alınacağı adresin yer alacağı dilekçe ve mazeret durumunu bildiren belgeler ile il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerine başvuru yapılması gerekiyor. Dilekçeler, Bölge Sınav Yürütme komisyonlarınca değerlendirilerek öğrencilerin durumuna uygun, ‘Sınav Tedbir Hizmeti’ sunulacak.

TÜM ÖĞRENCİLER SINAVA GİRER Mİ?

 

Sınav zorunlu değil. Bildiğiniz gibi liselere yerleştirme merkezi puanla veya puansız yerel yerleştirme ile yapılıyor. Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu, yani yaklaşık yüzde 90’ı sınavsız bir şekilde tercih ettikleri okullara yerleştirilecekler. Yaklaşık 213 bin kontenjanı olan bazı okullarımıza ise sadece merkezi sınav puanı ile yerleştirme yapılacak. Dolayısıyla kontenjan kapsamındaki okulları hedefleyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınav bu.

‘MÜSTERİH OLUN, SINAVA ODAKLANIN’

Öğrencilerimiz ve velilerimiz için her türlü önlemi almaya çalışıyoruz. Rehber öğretmenlerimiz de koronavirüs tedbirleri kapsamında velilere ve öğrencilere yardımcı olmak için tüm okullarda görevli olacak. Ailelerimiz, çocuklarımız müsterih olsunlar, nasıl ki akademik destek konusunda örnek sorularımız, destek paketlerimiz, canlı sınıflarımızla hazırlık sürecinde öğrencilerimizin yanında olduysak, sınav aşamasında da onların sağlığı ve güvenliği için gerekli her türlü tedbiri almaktayız, tüm endişeleri bir kenara bıraksınlar ve sadece sınavlarına odaklansınlar.

SORU DESTEĞİ DEVAM EDECEK

Örnek soru kitapçığını ayda bir yayımlıyorduk. Bu süreçte öğrencilerimize yardımcı olmak için ayda iki kez örnek soru kitapçığı yayımlamaya başladık. Ayrıca öğrencilerimize sınava yönelik çalışma soruları da yayımlamaya başladık. Şu ana kadar toplam 2 bin 516 sorudan oluşan soru destek paketi LGS'ye girecek öğrencilerin kullanımına sunulmuş oldu. 15 günde bir bin soruluk LGS hazırlık sorularını yayımlamaya devam edeceğiz.

29-05-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş