Arama sonuçları

Bakan Selçuk, öğretmenlere 'masal' anlattı

Bakan Selçuk, öğretmenlere 'masal' anlattı

Bakan Selçuk, öğretmenlere 'masal' anlattı. İstanbul Masal Okulu eğitimleri başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Masal Okulu projesini bakanlık olarak önemsediklerini ve bu konuda ellerinden ne gelirse yapmaya hazır olduklarını belirtti. 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Masal Okulu'nun ilk dersi Milli Eğitim Bakanı Selçuk'un katılımıyla yapıldı. 

BAKAN SELÇUK, ÖĞRETMENLERE 'MASAL' ANLATTI

Selçuk, etkinlikte yaptığı konuşmada, çocukların ezber yerine öğrenme hazzı duymasını amaçladıklarını ifade ederek, öncelikle bunun mekaniğini, kültürünü oluşturup sonra da zihniyet değişikliği için yol açmak istediklerini belirtti.

MASAL OKULU EĞİTİMLERİ BAŞLADI 

Bunu başardıkları takdirde eğitimi bütünsel olarak görebileceklerini aktaran Selçuk, "Bu projeyi bakanlık olarak önemsiyoruz ve elimizden ne gelirse yapmaya hazırız" dedi.

Bir öğretmenin "İlk dinleyip hatırladığınız masal hangisiydi?" sorusuna Selçuk, babaannesinin anlattığı "Ercin’le Cürcün" adlı bir Azeri masalı olduğunu söyledi.

Selçuk, daha sonra öğretmenlere yine çocukluğundan hatırladığı bir Azeri masalını anlattı. 

İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ise masalların çocukların dünyasında önemli bir yere sahip olduğuna işaret ederek, Kütüphanede Hayat Var Projesi kapsamında gerçekleşen etkinliğin güzel bir örnek teşkil ettiğini söyledi. 

Yazıcı, İstanbul Masal Okulu'nun bir amacının da kültürel mirasın ve sözlü geleneğin yeni nesillere aktarılması olduğunu kaydetti. 

Ar-Ge kültür biriminden Özgür Aras Tüfek de İstanbul Masal Okulu'nun serüvenini anlattı. 

2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde öğretmenin sınıfa sığmayan bir ışık olduğuna inandıklarını ifade eden Tüfek, gönüllü öğretmenlerle yola çıktıklarını ve sloganlarının "Kütüphaneler hayat bulsun masal dinlemeyen çocuk kalmasın" olduğunu bildirdi. 

 SEÇİLEN 50 ÖĞRETMENE EĞİTİM VERİLECEK 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde hayata geçirdiği Kütüphanede Hayat Var Projesi kapsamında, okul kütüphanelerinin yenilenmesi ve masallarla hayat bulması için bir dizi çalışma yapıldı.

Proje kapsamında, İstanbul'daki masal anlatıcısı öğretmenler bir araya gelip tüm okul kütüphanelerinde eş zamanlı masal anlatırken, 16 Mart'ta 800 öğretmenin katılımıyla "İstanbul Masal Zirvesi" düzenlendi. 

Zirvenin ardından masal anlatıcılığı eğitimi almak isteyen öğretmenlerin talepleri üzerine, öğretmenlere yönelik 80 saatlik masal anlatıcılığı eğitim modülü geliştirildi. Binlerce öğretmen arasından seçilen 50 öğretmene, Üsküdar Validebağ Öğretmenevi'nde masal anlatıcısı 12 öğretmen ve 10 akademisyen tarafından eğitim verilecek.

 

 

 

06-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş