Arama sonuçları

Bakan Selçuk tatil zilini çaldı

Bakan Selçuk tatil zilini çaldı

Bakan Selçuk tatil zilini çaldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 18 milyon öğrencinin yarıyıl tatiline girmesi dolayısıyla Mamak Zeki Tartaç İlkokulu'ndaki karne dağıtım törenine katıldı. Selçuk, ara tatillerin bir nefeslenme, zihin tazeleme ve çocukların okul dışındaki hayatı tanımaları için bir fırsat olduğunu vurguladı. Selçuk, şöyle dedi:

"Karne, not her şey değil. Karne çocuğun tüm hayatını ya da özelliklerini özetleyen bir araç değil. O nedenle çocukların karneleri üzerinden olumlu ya da olumsuz çok fazla düşünce belirtmemekte yarar var."

BAKAN SELÇUK TATİL ZİLİNİ ÇALDI

Selçuk, çocukların tabiatla, büyükleriyle daha fazla bir araya gelerek, ormanda gezerek, arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirerek ve kitap okuyarak daha güzel bir tatil yaşayabileceğine işaret etti. Selçuk, eğitimin 100 metre koşu değil, bir maraton olduğunun altını çizdi.

Selçuk, çocukların sadece belli zaman dilimi veya aralığında sıkıştırarak, strese sokarak bir başarı elde edilemeyeceğini ifade etti. Selçuk, ayrıca, ilkokul öğrencileri için "Yarı Yıl Tatiline Hoş Geldin" başlığıyla etkinlik kağıdı hazırlandığını ve çocuklara dağıtıldığını belirtti.

Bakan Selçuk, çocukların anne babalarıyla ev işlerini birlikte yapmasını, ev ve park temizliğinde görev almalarını, farkındalıklarını yükseltmelerini istediklerini istediklerini, bunlar için etkinlikler bulunduğunu anlattı.

384 SAAT REHBERİ DAĞITILDI

Ortaokul öğrencileri için de "384 Saat" adı altında bir etkinlik rehberi hazırlandığını belirten Selçuk, şu açıklamalarda bulundu:

"Bu görevlerde ortaokul çocuklarımızın, gençlerimizin, yaşlarına göre uygun olarak birtakım görevler. Örneğin her çocuğumuzun kız, erkek fark etmez, kravat bağlamayı öğrenmesinden de tutun da kaşık havası oyunuyla oynaması, yani bizim folklorumuzu, geleneğimizi tanımaları anlamında bazı etkinlikler var. Türk kahvesi yapabilmeyi biliyor musunuz çocuklar diye bir sorumuz var. Bunu yapmayı öğrenmelerini çok istiyoruz. Çünkü kültürümüzün tanınmasını, değerlerimizi yaşarken edinilmesini önemli buluyoruz."

Tatilde ne yapmak istediğini sorduğu öğrencilerden "Kitap okuyacağım, oynayacağım, ders çalışacağım" yanıtlarını alan Selçuk, "Yarı Yıl Tatiline Hoşgeldin" el rehberini dağıttığı çocuklardan  buradaki görevleri yapmalarını istedi. 

Selçuk, rehberde yoğurt mayalamak, ev temizliğine yardım etmek, Türkiye haritası çizmek, kravat bağlamak gibi etkinlikler bulunduğunu söyledi. 

EĞİTİM TAKVİMİ'Nİ ÖĞRENCİLERE ANLATTI

Eğitim Takvimi'ni öğrencilere gösteren Selçuk, şöyle konuştu:

"Bu takvimde güzel sözler, oyunlar, ailenizle birlikte yapacağınız bilimsel çalışmalar var. Bunu her gün koparıyorsunuz ve öğretmeninizle birlikte etkinlikleri yapıyorsunuz. Bunlardan sizin evinize de göndereceğiz. Tüm Türkiye'deki arkadaşlarınız bunu kullanabilecek. Önemli olan sadece karneler ve notlar değil, önemli olan çalışmayı sevmek, öğrenmekten zevk almak ve kitap okumaktan hoşlanmak." 

'KARNE ÜZERİNDEN BASKI KURMAYIN'

Selçuk, ailelere çocuklarının ders dışındaki hayatını da zenginleştirmek için çabalamalarını tavsiye etti. Selçuk, karne üzerinden bir baskı kurmak ya da çocuklarda yanlış beklentiler oluşturmanın da çocuklar üzerinde olumsuz etkilere yol açtığını sözlerine ekledi.

Selçuk, "Çocuklar, tatil zilini çalıyorum" diyerek zil çaldı ve çocuklara iyi tatiller dileğinde bulundu. 

17-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş