Arama sonuçları

Bakan Yılmaz: Eğitime 122 milyar lira ayırıyoruz

Bakan Yılmaz: Eğitime 122 milyar lira ayırıyoruz

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, bütçesinden en fazla payı eğitime ayırıyor. Bugün 122 milyar lira eğitime ayırıyoruz. Toplam bütçenin yüzde 20'si. Savunma, sağlık bunun gerisinde" dedi. Yılmaz, Sivas'ın Şarkışla ilçesinde Aşık Veysel Kültür Merkezi'nde düzenlenen Kayseri Şeker Fabrikası Çiftçi Eğitim Semineri'nde yaptığı konuşmada, hükümetleri döneminde eğitimde yapılan çalışmalara değindi.

'TÜRKİYE'NİN EĞİTİMİ İYİ GİDİYOR'

Türkiye'nin eğitimden daha önemli bir konusunun olmadığını dile getiren Yılmaz, "Türkiye'nin eğitimi iyi gidiyor. Gayretimiz ise eğitimin kalitesini artırmak. Türkiye'yi iyi bir noktaya getirdik ama hedefimiz burası değil. Hedefimiz Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi haline getirmek, çiftçimizi ve insanımızı müreffeh kılmak, yarınından kaygı duymayacak bir hale getirmek. Bunun için de eğitim şart." diye konuştu.

Yılmaz, eğitim için çok büyük icraatlar yaptıklarını vurgulayarak, "Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, bütçesinden en fazla payı eğitime ayırıyor. Bugün 122 milyar lira eğitime ayırıyoruz. Toplam bütçenin yüzde 20'si. Savunma, sağlık bunun gerisinde. Türkiye'nin en önemli kaynağını eğitime ayırıyoruz" ifadesini kullandı.

Derslik sayısında artış yaptıklarını, öğretmen atamaları gerçekleştirdiklerini, hizmet içi eğitimler düzenlediklerini, engelli öğrenciler için çalışmalar yaptıklarını, tematik okullar açtıklarını, mesleki eğitime önem verdiklerini ve bu hedefler doğrultusunda çalıştıklarını aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bizim için her bir insan çok önemlidir. Hiçbir kimseyi eğitimden mahrum bırakmamak lazım. Devletin imkanları arttıkça, bu imkanları vatandaşına yansıtıyor. Sağlıkta, ulaşımda, savunmada çok iyi şeyler yapıldı. Yapılan her iyi şeyin arkasında eğitim var. İhracatımız arttı. Bunların arkasında eğitim var. Türkiye'nin eğitimi 143 milyar dolarlık ihracat yapacak bir eğitim. Ama hedefimiz 2023'te ilk 10 ülke arasına girmek, 500 milyar dolarlık ihracat yapmak ve bunun da üzerinde katma değeri yüksek ürünler üretmek. Şuna emin olun eğitimde geçmişten kat kat iyiyiz. Eksikliklerimizi biliyoruz çünkü hedefimiz büyük."

09-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş