Arama sonuçları

Bakırcılık seçmeli ders oldu

Bakırcılık seçmeli ders oldu

Bakırcılık seçmeli ders oldu. Gaziantep'te bir özel okulun öğrencileri, Bakırcılar ve Sedefçiler Odası'nın işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında başlatılan derste, geleneksel el sanatları arasında yer alan bakır işlemeciliğini öğreniyor. 

İlkokuldan liseye kadar her yaştan yaklaşık 100 öğrenci, haftada iki saat ustalardan bakır işlemeciliği eğitimi alıyor.

BAKIRCILIK SEZMELİ DERS OLDU

Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, 2008'den bu yana çeşitli projeler geliştirdiklerini belirterek ilkleri gerçekleştirmeye gayret ettiklerini söyledi.

Erdem Koleji'nin, bakır işlemeciliğini seçmeli dersler arasına aldığını dile getiren Açık, hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını anlattı.

Açık, 10 yaşında mesleğe başladığını anımsatarak derslere öğrencilerin büyük ilgi gösterdiğini, küçük oldukları için ellerinin işe yatkın olduğunu belirtti.

BAKIRCI, TORNACI DA LAZIM

Çırak olmadan usta olunamayacağına dikkati çeken Açık, şöyle dedi:

"Bizim en büyük isteğimiz zanaatın ilkokuldan itibaren öğrenilmesi. Bu süreci ilerletmek istiyoruz. Üniversitede iki yıllık bölüm açma hayalimiz de var. Hem teoriyi hem de pratiği öğretmiş olacağız. Herkes doktor, mühendis olamaz. Bakırcı, baklavacı, tornacı da lazım. Dünyada en güçlü odalar meslek odalarıdır. Biz de el ele verirsek hem meslek öğretiriz hem de ekonomimize destek oluruz." dedi.

Erdem Koleji Genel Müdürü Mehmet Örfi Sönmez ise yaparak ve yaşatarak öğretmeye önem verdiklerini belirtti.  Sönmez, "2,5 ay önce atölyemizi kurduk. Her yaş grubundan öğrencilerimiz bu dersi tercih edebiliyor" dedi.

22-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş