Arama sonuçları

Başarılı öğrenciye liseden itibaren destek var

Başarılı öğrenciye liseden itibaren destek var

Türk Eğitim Vakfı (TEV), yurt içinde Atatürk İlkelerine bağlı, başarılı fakat maddi desteğe ihtiyacı olan mesleki orta öğretim, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs veriyor. İşte TEV bursları ile ilgili sorularınızın yanıtları:

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Burslardan yararlanmak isteyen öğrenciler, 1-30 Eylül 2016 tarihleri arasında TEV web sitesinden form doldurması, çıktısını alıp imzalayarak, istenilen belgeleri hazırlaması ve ilgili duyuruda belirtilen başvuru sürecini tamamlaması gerekiyor.

BURS İÇİN NEREYE BAޞVURMAM GEREKİYOR?
Bursiyerler öğrenim yılı başında açıklanan tarihleri dikkate alarak TEV’in internet sitesinden form dolduruyor ve istenen belgelerle birlikte bunu okudukları öğretim kurumuna teslim ediyor.

BURSTAN KİM YARARLANAMAZ?
Vakıf üniversiteleri, üniversitelerin uzaktan öğretim, ücretli, değişim programlı bölümlerinde öğrenim görenler, 25 yaşından büyükler ve aynı aileden aynı anda ikinci bir kardeş burslardan yararlanamıyor.

BURS MİKTARI NEDİR?
Burslar ekim-haziran ayları arasında 9 ay ödeniyor. Artışlar her yıl ekim ayında yapılıyor. Aylık Burs Ödemeleri     2016-2017 öğretim yılı Ekim-Haziran döneminde mesleki ortaöğretim için 160 TL, üniversite öğrencilerine 480 TL, yüksek lisans öğrencilerine    800 TL, doktora öğrencilerine bin 120 TL.

ENGELLİ ÖОRENCİ BURSU VAR MI?
Her yıl engelli ve yetiştirme yurdunda barınarak yükseköğrenim görmeye hak kazanan öğrenciler ile acı olay, doğal afet gibi  olaylarda zarar gören ailelerin öğrenim gören çocuklarına da burs veriliyor.

BURS DIޞINDA DESTEK VAR MI?
TEV, bursiyerlerine sosyal yönden de gelişmelerini sağlamak için destek veriyor. Ücretsiz İngilizce kursunun yanı sıra, staj yerleri temin ediyor, toplantılar, geziler düzenliyor, ücretsiz  tiyatro, konser ile fuar davetiyesi sağlıyor.

ÜSTÜN BAޞARI BURSU FARKLI MI?
Türk Eğitim Vakfı (TEV) 40. kuruluş yılından itibaren; başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilen TEV Eğitim (Yüksek Öğrenim) Bursunun yanı sıra, geleceğin liderlerinin desteklenmesi amacıyla Üstün Başarı Bursu vermeye başladı. Üstün Başarı Bursuna, LYS’de MF1, MF2, MF3, MF4, TM1, TM2, TM3, TS1, TS2 puan türlerine göre ilk 5000’e giren öğrenciler ile ikinci sınıfa geçen, gerekli şartları sağlayan ve liderlik vasfı taşıdığına inanan öğrenciler başvuru yapabiliyor.
TEV Üstün Başarı Bursundan yararlanmak isteyen adayların 1-30 Eylül tarihleri arasında TEV'in web adresinden form doldurması, çıktısını alıp, ilgili bölümleri imzalayarak istenilen belgeler için hazırlık yapması gerekiyor.

BURSLAR KARޞILIKSIZ MI?
Vakfın yurtiçi bursları karşılıksız olmasına karşın, genel ilke olarak öğrenimini tamamlayan her burslu, iş hayatına atıldıktan sonra, imkanı olduğu takdirde TEV'e maddi katkıda bulunmayı ve kendisi gibi en az bir gence TEV aracılığıyla burs vermeyi vicdani bir yükümlülük olarak kabul ediyor.

23-06-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş