Arama sonuçları

Bedensel engelli çocuklar için evde fizyoterapi hizmeti

Bedensel engelli çocuklar için evde fizyoterapi hizmeti

 

Bedensel engelli çocuklar için evde fizyoterapi hizmeti. Evinden çıkamayacak bedensel engelli çocuklara özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri tarafından evde fizyoterapi hizmeti verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, geçen ay Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan düzenleme kapsamında, engelli çocuklar için evde fizyoterapi hizmetinin başlatılmasına yönelik teknik çalışmaları tamamladı. 

BEDENSEL ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN EVDE FİZYOTERAPİ EĞİTİMİ 

Bu kapsamda MEBBİS RAM modülü üzerinden "evde destek eğitimi" bölümünü açan Bakanlık, 81 ile gönderdiği yazıyla, sistemin hazır olduğunu ve tüm merkezlerin fizyoterapi desteği vermeye başlaması gerektiğini bildirdi.

Böylelikle bedensel engeli nedeniyle evinden çıkamayacak durumda olan çocukların, evde destek eğitimi almalarına imkan sağlayan yeni dönem başladı.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerince verilecek evde fizyoterapi hizmetinden faydalanmak isteyen ailelerin, öncelikle Rehberlik ve Araştırma Merkezlerindeki (RAM) özel eğitim değerlendirme kurullarına başvurması gerekiyor.

Müracaatlar, evde destek eğitimine yönelik başvuru dilekçesi, destek eğitimi alması istenen kişinin evden çıkmasının mümkün olmadığına veya bunun sağlığı açısından risk oluşturacağına dair en az biri ilgili daldan olmak üzere 3 hekim tarafından düzenlenmiş "durum bildirir sağlık kurulu raporu" ile yapılacak. 

AYDA 8 SEANS FİZYOTERAPİ HAKKI

İncelemelerin ardından durumu uygun bulunan çocuklar, evlerinde ayda 8 seans fizyoterapi desteği alabilecek. Bakanlık, fizyoterapistler tarafından verilecek bu hizmet karşılığında, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine destek ödemesi yapacak. 

Öte yandan, örgün eğitimdeki çocukların, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde bulunduğu vakitte okullarından yarım gün izinli sayılmalarına ilişkin uygulama da başladı.

Çeşitli nedenlerle kullanamadıkları eğitim seanslarını yıl içinde telafi etme imkanı da tanınan çocuklar, yıllık 96 seans bireysel, 48 seans da grup eğitimlerini en verimli şekilde alabilecek.

16-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş