Arama sonuçları

Beykoz Üniversitesi’ne yatay geçiş başvuruları başladı

Beykoz Üniversitesi’ne yatay geçiş başvuruları başladı

Beykoz Üniversitesi’ne yatay geçiş başvuruları başladı. Öğrencilere bölüm ve üniversite değiştirme hakkı veren yatay geçiş için başvuruları için son tarih nedir? Nasıl başvuru yapılır?

Beykoz Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre 2020 - 2021 güz yarıyılı yatay geçiş başvuruları alınmaya başladı. Öğrenciler, Merkezi Yerleştirme Puanı ve Genel Not Ortalaması'na göre iki farklı yöntemle başvuru yapabilecek. Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş, lisans veya önlisans öğrencilerinin yerleştiği yıl aldıkları LYS/YGS/TYT/DGS veya sınavsız geçiş puanlarına göre yapılıyor. Genel Not Ortalaması’na Göre Yatay Geçiş ise lisans ve önlisans programlarına kayıtlı olan ve genel not ortalaması en az 2.29 olan öğrencilerin eşdeğer programlara yapabileceği geçiş oluyor. 

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ’NE YATAY GEÇİŞ BAŞVURULARI BAŞLADI

Merkezi Yerleştirme Puanı ile başvurmak isteyen adaylar için son tarih 17 Ağustos iken, Genel Not Ortalaması ile başvuracak adaylar 28 Ağustos'a kadar başvurularını yapabilecek. Merkezi Yerleştirme Puanı ile başvuran aday öğrencilerin başvuruları 18 Ağustos - 28 Ağustos tarihleri arasında değerlendirildikten sonra sonuçlar 2 Eylül'de ilan edilecek. Genel Not Ortalaması ile başvuru yapan öğrencilerin ise 31 Ağustos- 11 Eylül tarihleri arasında başvuruları değerlendirilip sonuçları 15 Eylül’de ilan edilecek.

Kesin kayıt tarihleri ise şu şekilde; Merkezi Yerleştirme Puanı’na göre başvuru yapanlar 3-8 Eylül’de, Genel Not Ortalaması ile başvuru yapan öğrenciler ise 16-18 Eylül tarihleri arasında kayıt işlemlerini tamamlayacak. 

YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERDEN NASIL BAŞVURU YAPILABİLİR?

Covid-19 salgını sebebi ile bu seneye özgü Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından alınan kararla yurtdışındaki üniversitelerde eğitim gören Türk öğrencilere Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş yapma hakkı tanındı.  

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Birinci ve dördüncü sınıf öğrencilerinin de yararlanabileceği bu kararla, dünya sıralama listelerinde ilk 1000 üniversite arasında yer alan üniversitelerde öğrenim gören Türk öğrenciler, başarı sıralaması koşulu aranmaksızın istedikleri bölüme yatay geçiş başvurusunda bulunabilecek.

Beykoz Üniversitesi’nde yükseköğrenimine devam etmek isteyen Türk öğrenciler 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı güz dönemine mahsus olmak üzere yatay geçiş yapma hakkını kullanabilecek. Aday öğrenciler başvurularını 6 Temmuz -28 Ağustos tarihleri arasında yapabilecekler.  Yurt dışında öğrenim gören Türk öğrencilerin yatay geçiş başvuruları değerlendirildikten sonra sonuçlar 15 Eylül 2020 tarihinde ilan edilecek. Kesin kayıtlar ise 16-18 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Başvuru belgeleri ve yedek kayıt tarihleri ilgili ayrıntılı bilgiye üniversitenin internet sayfasından ulaşmak mümkün.

08-07-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş