Arama sonuçları

Bilgi Üniversitesi, Harvard'ın ardından dünya ikincisi

Bilgi Üniversitesi, Harvard'ın ardından dünya ikincisi

Bilgi Üniversitesi, Harvard'ın ardından dünya ikincisi. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri, Avrupa Hukuk Öğrencileri Derneği’nin (ELSA), Dünya Ticaret Örgütü desteği ve işbirliğiyle düzenlediği, DTÖ Hukuku Farazi Mahkeme Yarışması’nda uluslararası başarı kazandı. Fakültenin son sınıf öğrencileri Türkay Avanaş, İrem Ergun, Helin Öcal ve Çağla Usta’dan oluşan takım; dünya çapında 79 üniversitenin katıldığı yarışmanın Büyük Finali’nde Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileriyle karşılaştı ve dünya ikincisi oldu. 

BİLGİ ÜNİVERSİTESİ, HARVARD'IN ARDINDA

Türkiye’den ilk kez bir üniversitenin katıldığı yarışmada Bilgi Hukuk takımı, dünyaca ünlü üniversiteleri eledi. Takım, Haziran 2017’de Cenevre’de gerçekleştirilen final turlarının ilk eleme karşılaşmalarında Tayvan ve Güney Afrika Cumhuriyeti üniversitelerini, çeyrek finalde Almanya’dan katılım gösteren Halle Martin Luther Üniversitesi’ni eledi. Yarı finalde ise Singapur Ulusal Üniversitesi karşısında başarılı olarak Büyük Final’de Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile karşı karşıya geldi. Büyük Final, DTÖ Temyiz Organı Başkanı, DTÖ Hukuk İşleri Dairesi ve Temyiz Organı kıdemli hukuk müşavirleri, Brüksel, Cenevre ve Washington merkezli büyük hukuk bürolarının uluslararası ticaret hukuku partnerlerinden oluşan prestijli bir jüri önünde gerçekleşti.

İKİNCİ BİR ÖDÜL DAHA ALDI

Bilgi ekibi yarışmada dünya ikinciliğinin yanı sıra “Gelişmekte Olan Bir Ülkeyi Temsil Eden En İyi Takım" ödülünün de sahibi oldu. Öğrenciler Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisans, DTÖ Temyiz Organı’nda ve Brüksel’deki önemli hukuk bürolarında staj teklifleri aldı.

Yarışmada takımın, DTÖ Hukuku’nun uygulanmasına ilişkin akademik mentorluğunuİstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Tahkim Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü ve Dünya Ticaret Örgütü Kürsüsü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Pınar Artıran üstlendi. Öğrencilerin İngilizce dilinde gerçekleştirilen farazi duruşma seanslarına hazırlanması sürecini ise Bilgi İngilizce Dil Programları Öğretim Görevlisi Garrett Gilmoreyürüttü. 

2014 YILINDA DTÖ KÜRSÜ UNVANI 

İstanbul Bilgi Üniversitesi DTÖ Kürsüsü Başkanı ve Uluslararası Ticaret ve Tahkim Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü Yrd. Doç. Dr. Pınar Artıran, G20 zirvesiyle de bu dönem gündemde olan uluslararası ticaret konulu yarışmaya ilişkin şunları söyledi: “Bu başarı üniversitemizin uluslararası ticaret ve DTÖ kuralları ve hukuku alanında uzun yıllardır yürüttüğü çalışmaları ve uzmanlığına dayanıyor. Türkiye’de ilk kez İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne 2014 yılında DTÖ Kürsüsü (WTO Chairs Programme) unvanı verildi. Merkezimiz aracılığıyla, ülkemizde ve bölgemizde uluslararası ticaret, DTÖ kuralları ve hukuku kültürünün yerleşmesine katkıda bulunuyoruz.”

Bilgi Hukuk Takımı Avrupa birincisi de olmuştu. 

 

05-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin