Arama sonuçları

Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durman istifa etti

Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durman istifa etti

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde rektör Prof. Dr. Mehmet Durman istifa etti. İstifa haberi, okulun Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Sarıcaoğlu imzalı açıklamayla duyuruldu. Açıklamada, Durman’ın rektörlük görevinden affedilmesi için istifasını mütevelli heyetine sunduğu ve isteğinin heyet tarafından kabul ettiği belirtildi.

GEÇİCİ REKTÖR PROF. DR. SANVER
Prof. Dr. Durman’ın istifasının ardından rektörlük görevini eski rektör Prof. Dr. Remiz Sanver’in geçici olarak üstlenecek. Durman ise çalışmalarına üniversitede akademisyen olarak devam edecek. 

NELER OLMUŞTU?
İddialara göre Durman’ın istifasının nedeni Prof. Dr. Zeynep Sayın Balıkçıoğlu’nun üniversiteyle ilişiğinin kesilmesinden rahatsızlık duyması. İstanbul Bilgi Üniversitesi yönetimi İletişim Fakültesi’nde ders veren Prof. Dr. Zeynep Sayın Balıkçıoğlu’nun bir dersi sırasında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ ettiği gerekçesiyle üniversiteyle ilişiğinin kesildiğini duyurmuştu. 

Prof. Dr. Zeynep Sayın Balıkçıoğlu’nun üniversite ile ilişiğinin kesilmesinin ardından tepkiler büyümüş, üniversitenin öğrencileri ve akademisyenleri ayrı ayrı bildiri yayınlamıştı. Akademisyenler bildiride "Bu kurumun bir üniversite olma iddiasını kaybetmemesi için mücadele etmeye kararlıyız ve üniversite yönetiminin aksine, Zeynep Sayın ile ilişkimizi kesmediğimizi duyururuz" demişti.

MEZUNİYETTE PROTESTO
Kararın arından Yazar Tezer Özlü’nün “Burası bizim değil, bizi öldürmek isteyenlerin ülkesi” sözünü hatırlatan Balıkçıoğlu, “Özel hak ve hukuk ihlal edilmiş, mahremiyetime saldırılmış hissediyorum kendimi” demişti. Hukuk Fakültesi mezuniyet töreninde öğrenciler, rektör Prof. Dr. Mehmet Durman’ı tıpkı İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin okul müdürüne karşı yaptığı gibi, sırtlarını dönerek protesto etmişti.

Konuşmasını sürdüren Durmaz, “Böyle bir protesto bekliyordum ama izninizle ben de ifade özgürlüğümü kullanacağım” demiş, öğrenciler, daha sonra rektörün talebi doğrultusunda yüzlerini dönmüştü. Hukuk fakültesi protestosunun ardındanİletişim Fakültesi mezuniyetinde de öğrenciler rektöre sırtlarını dönmüştü. Rektör Durman, protesto nedeniyle konuşmasını tamamlamadan kürsüden inmişti.

01-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin