Arama sonuçları

Bilgi’de akademisyen Stephenson’un ihracına protesto

Bilgi’de akademisyen Stephenson’un ihracına protesto

Bilgi Üniversitesi akademisyenleri, okulda 18 yıldır öğretim üyeliği yapan Chris Stephenson’un çalışma izninin YÖK tarafından gerekçesiz iptal edilmesini protesto etti.

Diken’in haberine göre akademisyenler, Bilgi Üniversitesi yönetiminden kararın gerekçesini YÖK’ten yazılı olarak istemesi talebinde bulundu.

“Üniversitemizin misyon ve değerlerine sahip çıkarak, hukukla ve akademik ilkelerle ilgisi olmayan bu gibi keyfi dayatmaları kabul etmiyoruz” denen basın açıklamasına şöyle devam edildi: “Chris Stephenson hakkındaki bu YÖK kararı bir ilk değildir. Geçtiğimiz haftalarda başka iki üniversitede de tek ortak noktaları yabancı statüyle çalışmak ve ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı barış bildirisine imza atmak olan öğretim üyelerinin çalışma izinleri aynı şekilde YÖK tarafından iptal edildi.”

NE OLMUŞTU?
Stephenson ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza atan üç meslektaşının gözaltına alınması üzerine adliyeye gitmişti. Adliyede gözaltına alınan Stephenson, serbest bırakılmıştı. Bunun üzerine Türkiye’den ayrılmaya karar veren İngiliz akademisyen hakkında sınır dışı kararının bulunmadığı ortaya çıkmış, Stephenson kısa süre İngiltere’de kaldıktan sonra Türkiye’ye dönmüştü. Stephenson, bu süreçte hakkında ‘terör örgütü propagandası’ iddiasıyla bir yıldan beş yıla kadar hapis istemiyle açılan davada beraat etmişti. Son olarak Stephenson’un çalışma izni YÖK tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edilmişti.

10-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş