Arama sonuçları

Bilgisayarlı eğitimde 77 ülkede 64’üncüyüz

Bilgisayarlı eğitimde 77 ülkede 64’üncüyüz

Bilgisayarlı eğitimde 77 ülkede 64’üncüyüz. BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD), ‘KOVID-19 Salgınında Eğitim 2020’ isimli raporu, ülkede giderek derinleşen fırsat eşitsizliğinin eğitim alandaki yıkıcı etkisini bir kez daha gözler önüne serdi. Rapora göre Türkiye, 77 ülke arasında ‘Sessiz bir çalışma yeri olan öğrenciler’ listesinde 49’uncu sırada yer aldı. Ülkelerin, okul ödevleri ve eğitim için kullanabileceği bilgisayarı olan öğrencilerin sıralandığı listede ise Türkiye, 64’üncü olabildi.

Kovid-19 salgını nedeniyle günlük yaşam hızla değişime uğrarken eğitim de dijital platformlara taşındı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında yüz yüze eğitime ara veren ülkeler uzaktan eğitim devreye girdi. Türkiye de 23 Mart itibarıyla Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden 18 milyonun üzerinde öğrenci için uzaktan eğitime başladı. Türkiye’de 23 Nisan’da birinci ayını tamamlayan uzaktan eğitim, ilk günden itibaren çeşitli tartışmalara yol açtı. Öğretmenler ve veliler, sisteme erişim konusunda ciddi sıkıntı yaşandığını ifade ederken uzaktan eğitimin ilk günü, AKP propagandasına sahne oldu. Demokrat Parti belgeseli izletildi, çocuklara gösterilmemesi gereken Adnan Menderes’in idam sahnesi detaylı şekilde anlatıldı.

Ders aralarında da çocuklara ilahi dinletildi. Erişim problemleri yaşandığı belirtilen ve pedagojik uygunluğu tartışılan görüntüler içeren Türkiye’deki uzaktan eğitim, OECD’nin çalışmasında da masaya yatırıldı. OECD’nin, “Ülkelerin pandemi sırasında eğitim ihtiyaçlarını karşılamasında yol gösterici olması” gerekçesiyle hazırladığı rapor, Türkiye’deki fırsat eşitsizliğinin eğitime etkisini ortaya koydu.

SESSİZ EĞİTİM ORTAMI YOK

Rapordaki 77 ülkelik, ‘Sessiz bir çalışma yerine erişimi olan öğrencilerin yüzdesi’ listesine Türkiye, 49’uncu sıradan girdi. Kazakistan, Azerbaycan ve Bosna Hersek’in Türkiye’nin üzerinde olduğu listede Belarus ilk sıraya yerleşti. Listede Hollanda ikinci, Ukrayna ise üçüncü oldu. Tayland, Filipinler ve Endonezya ise listenin son sıralarında yer İnternet bağlantısına erişimi olan öğrencilerin oranında da Türkiye, yine sınıfta kaldı. Endonezya’nın 77’nci olarak son sırada yer aldığı, ‘İnternet bağlantısına erişimi olan öğrencilerin’ listesinde Türkiye 70’inci olabildi. Danimarka, Finlandiya ve Estonya, internet bağlantısına erişimi olan öğrenci sayısının en çok olduğu ülkeler olarak öne çıktı.

YÜZDE 30 BİLGİSAYARA ERİŞEMİYOR

Ülkelerin, okul çalışmaları için kullanabileceği bir bilgisayarı olan öğrencilere göre sıralandığı listede de Türkiye, OECD ortalamasının çok altında kaldı. Türkiye, OECD’nin ‘Okul Çalışmaları İçin Bilgisayara Erişim’ isimli 77 ülkelik listesinde 64’üncü olarak ortalamanın çok gerisine düştü. Bilgisayara erişimi olan öğrencilerin ortalaması Türkiye’de yüzde 70’in biraz altında kalırken ‘Avantajlı okullarda’ okuyan öğrencilerde bu oran yüzde 90’a yaklaştı. Danimarka, Slovenya ve Norveç, listenin ilk üç sırasında, Dominik Cumhuriyeti, Filipinler ve Endonezya ise son sırasında yer aldı.

24-04-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş