Arama sonuçları

‘Bilim Kahramanları’ turnuvaları başlıyor

‘Bilim Kahramanları’ turnuvaları başlıyor

Türkiye’de Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen Bilim Kahramanları Buluşuyor, FIRST® LEGO® League (FLL) turnuvaları başlıyor. Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvalarında genç mucitler “Hayvanlar: yaşam ortaklarımız” temasıyla geliştirdikleri yenilikçi çözümleri sunacak. Genç mucitler, yerel turnuvaların ardından ulusal turnuvaya katılacak, derece alan takımlar ise Türkiye’yi uluslararası turnuvalarda temsil edecek.

Dünyanın en büyük gençlik ve çocuk organizasyonları arasında yer alan Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvaları İstanbul’da 4-5 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek. 9-16 yaş arasındaki Genç Mucitleri bir araya getiren Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvaları Yeditepe Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek.
 
Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvalarına 45 ilden 299 takım, toplamda ise 2 bin 600 çocuk ve genç katılacak. Genç Mucitler bu yıl, hayvan-insan etkileşimleri konusunda bir sorun belirleyecek ve belirlenen sorunlara yenilikçi çözümler üretecek. Ayrıca mucitler, kendi yaptıkları robotlarla, bu kavramları pekiştirme adına verilen görevleri de tamamlamaya çalışacak.
 
Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, “Bilim Kahramanları Derneği olarak vizyonumuz bilimin toplumsal yaşamın odağında olduğu bir dünya. Bu vizyonla gerçekleştirdiğimiz uluslararası programlarımızdan biri olan ‘Bilim Kahramanları Buluşuyor, FIRST® LEGO® League ile gençleri toplumsal sorunlara çözüm üretmeye ve geleceğin bilim insanları, mühendisleri, mucitleri olmaya teşvik ediyoruz. Hayvanlarla insanların birbirlerine zarar vermeden bir arada yaşayabileceği bir dünya için gençlerimizin ve çocuklarımızın bu sezon yaratıcı çözümler üreteceğine inanıyorum. Ayrıca yerel ve ulusal turnuvalardan sonra gençlerimizin uluslararası arenada da ülkemizi temsil edecek olmaları heyecan verici”  dedi.
 
HSBC Türkiye Kurumsal İletişim Grup Başkanı Pınar Türker Fadıllıoğlu, “Çocuk gelişiminin toplumsal kalkınmanın en önemli temel taşlarından olduğu bilinciyle desteklediğimiz ‘Bilim Kahramanları Buluşuyor’ projesinin bu yılki ana destekçisi olmaktan ve gönüllü çalışanlarımızla turnuvalara katılan takımları desteklemekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çocuk ve gençlerin üretken ve duyarlı dünya vatandaşları olarak yetişmelerine katkı sağlayan böyle projelerin teşvik edilmesinin ülkemizin geleceğine yönelik önemli bir yatırım olduğuna inanıyoruz. “Geleceğe Gönüllüyüz” çatısı altında hayata geçirdiğimiz toplumsal yatırım ve çalışan gönüllüğü projeleri ile gelecek için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.
 
KIZ ÖĞRENCİLERE DESTEK
EMpower Vakfı ve Hüsnü M. Özyeğin Vakfı işbirliği ile H. M. Özyeğin Vakfı’nın desteklediği Aksaray, Giresun, Samsun ve Muş kız yurtlarından 40 genç Ankara turnuvalarına katılacak. EMPower Vakfı ve Hüsnü M. Özyeğin Vakfı desteğiyle gerçekleştirilen proje, genç kızların bilim insanı olma kapasitesini arttırmak, bu alanda farklı kariyer seçenekleri sunmayı ve STEM becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.
 
TURNUVALAR NE ZAMAN?
4-5 Şubat: İstanbul Yeditepe Üniversitesi
11-12 Şubat: Ankara Ortadoğu Teknik Üniversitesi
12 Şubat: Mersin Yunus Emre Kültür Merkezi
18-19 Şubat: Bursa Uludağ Üniversitesi
18-19 Şubat: Fuar İzmir
4-5 Mart: Fuar İzmir

01-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş