Arama sonuçları

'Bilişim suçlarının çoğu çocuklar tarafından işleniyor'

'Bilişim suçlarının çoğu çocuklar tarafından işleniyor'

Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği Kurucu Başkanı Gökhan Şanlı, Türkiye'de bilişim alanında, sosyal medyada işlenen suçların başı çektiğini söyledi. Bilişim suçlarının büyük çoğunluğunun çocuk yaştaki gençler tarafından işlendiğinin altını çizen Şanlı, çocuklara erken yaşta siber güvenlik bilinci kazandırılması gerektiğini ifade etti. İşte Şanlı’nın açıklamaları: 

SOSYAL MEDYADA HUKUKA AYKIRI EYLEMLER DE BİLİŞİM SUÇU: Artık bir güvenlik kamerasının bile bir sisteme erişimin engellenmesi amacıyla kullanılabiliyor. Bu suçları tanımlarken bilişim sistemleri ifadesini kullanmak çok daha doğru olacaktır. Yani bilişim sistemlerini kullanmak suretiyle ülkelerin belirlediği yasalar ile hukuka aykırı eylemler yapmayı bilişim suçları olarak niteleyebiliriz. Bir ülkenin enerji altyapısını yöneten Scada sistemlerine yönelik yapılan saldırılar da bir bireyin sosyal medya hesabından hukuka aykırı yaptığı eylemler de bilişim suçu. Bir bilgisayar oyunundaki karakterin çalınarak el değiştirmesi sonucunda ortaya çıkan ancak etkileri sanal alem içinde sınırlı kalabilen bir hakkın kötüye kullanımı da bilişim suçu olarak değerlendirilebilir.

SOSYAL MEDYADA İŞLENEN SUÇLAR BAŞI ÇEKİYOR: Türkiye'de bilişim alanında, sosyal medyada işlenen suçlar başı çekiyor. Sosyal medyada nefret söylemi, sahte profil açarak kişisel verilerin ifşa edilmesi ve sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesi bu suçlardan bazıları. Şirketlerin sunucularına girilerek kurumsal verilerin şifrelenmesi, şifrelenen bu verilerin yüksek bedellerle şirket sahiplerine satılması, rakip şirketlerin internet sitelerine servisi engellemeye yönelik ataklar, kurum içi veri hırsızlığı, başkası adına online fatura ödeme ve bunu tahsil etme ile ön ödeme dolandırıcılığı, sanal ortamda para aklama, kimlik hırsızlığı da diğer bilişim suçlarından.

ÇOCUKLAR BİLİNÇLENDİRİLMELİ: Bilişim suçlarının büyük çoğunluğu çocuk yaştaki gençler tarafından işleniyor. Bu bize erken yaşta siber güvenlik bilinci kazanılmasının ne kadar önemli olduğu konusunda da fikir vermektedir. Bu yeteneklerin doğru kanalize edilmesi adına internetin etik kullanımı ve haklar çocuklara erken yaşta öğretilmelidir. Bilinçli kullanıcı ve ebeveyn sayısı artmalıdır.

MÜFREDATTA YER ALMALI: Çocukları bilinçlendirmek için öncelikle fen bilimleri kategorisi altındaki bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin seçmeli değil zorunlu dersler arasında olacak şekilde müfredatta yerini alması gerekir. Mevcut durumda çocuklarımızın birçoğu okulda gördüğü eğitimden çok daha önce bilgisayar ve internetle tanışıyor. Bu derslerin içeriği de bilişim güvenliğiyle ilgili konularla zenginleştirilmelidir. Bilişim suçuyla karşı karşıya gelmemek için ilk olarak güvenlik bilincine sahip olunmalıdır. Çünkü bilişim suçlarının yüzde 80'i kullanıcının hatası sonucu işlenir. Yalnızca yüzde 20'sini sistem zafiyetleri teşkil eder. Kullanıcı hata ve dikkatsizliklerini de aşmak için bilişim güvenliği konusunda yeterli bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Tabii bu bilinç yeterli olmayacaktır. Bunun yanında ihtiyaçlar doğrultusunda güvenlik yazılımları kullanmak önemlidir.

ZORUNLU OLMADIKÇA URL LİNKLERİNE TIKLANMAMALI: Zorunlu olmadıkça hiçbir kablosuz ağa bağlanılmaması, URL kısaltma linklerine tıklanmaması gerekir. Birçok zararlı yazılım, tarayıcıların güvenlik izlerinden faydalanarak sisteme bulaşıyor. Bu nedenle özellikle ActiveX ayarlarının güvenli şekilde ayarlı olduğundan emin olunması gerekir. 

PERFORMANS SEKMESİNDEN TAKİP EDİN: Bilgisayarınızda normal aktiviteler dışında bir yavaşlık fark ettiğinizde işlemci, bellek ve ağ performansınızı görev yöneticisi altındaki performans sekmesinden takip edin. Eğer bilgisayarınızda zombi ya da dışarıya paket atan herhangi bir zararlı yazılım yüklü ise bunlar aktif olduğu anda performansa etkisi olacaktır.

15-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş