Arama sonuçları

Bir kez daha ikaz ediyorum

Bir kez daha ikaz ediyorum

Bir kez daha ikaz ediyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin sağlık alanında hızlı bir millileşme ve yerlileşmeye ihtiyacı olduğunu belirtti. Erdoğan: Bakanlığımızı, üniversitelerimizi ve ilgili kurumları ikaz ediyorum. Sağlıkta millileşme hamlemize hiçbir bahaneye sığınılmaksızın destek verilmelidir. Bu konuyu en az savunma sanayimiz kadar kritik ve önemli görüyoruz

BİR KEZ DAHA İKAZ EDİYORUM

Erdoğan, Gülhane Külliyesi Spor Salonu'nda düzenlenen Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Şehir hastanelerimizle birlikte sağlık turizminde çok ciddi sıçrama yapacağız. Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da başkalarına özenilmiyor. Bu alanda Türkiye'ye gıpta ile bakılıyor. Bunun için ülkede hala en gözde yükseköğrenim alanı olan sağlık, eğitim ve öğretimine özel önem veriyoruz. Bunun için de Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ni kurduk.

SAĞLIKTA SEFERBERLİK RUHUYLA ÇALIŞIYORUZ

Ülkemizin geldiği yer itibarıyla artık meselelere bakış açımızı ve yaptığımız işlerin mahiyetini farklı bir noktaya taşımamız gerekiyor. Düne kadar başka ülkelerin araştırıp, geliştirip, hazır olarak bize sunduğu bilgileri, yöntemleri, altyapıları, ürünleri kullanıyorduk. Bugün artık tüm bu süreçleri kendimizin yürütmesi gereken bir döneme girdik ve sağlık konusunda da aynı yolu izlememiz gerekiyor. Bakanlığımızda, araştırma hastanelerimizde, tıp fakültelerimizde, hocalarımızla, doktorlarımızla, öğrencilerimizle, firmalarımızla bu doğrultuda seferberlik ruhuyla çalışıyoruz. Onun için son dönemlerde dikkat edilirse tıp fakülteleri sayısını artırdık, artırıyoruz.

MİLLİ BİR ALTYAPI KURMAK İÇİN

Bilim elbette cihanşümuldür. Ama bilimin çıktıları, kazanımları millidir, yerlidir. Türkiye'nin sağlık alanında da hızlı bir millileşmeye, yerlileşmeye ihtiyacı vardır. Hastalıkların teşhisinden tedavisine, ilaçların moleküler düzeyde keşfinden klinik çalışmalarına ve üretimine, tıbbi cihazların geliştirilmesinden imalatına her alanda bunu başarmalıyız. Bugün hala hem ilaç hem tıbbi cihaz sektörlerimiz büyük ölçüde dışa bağımlıdır. Bundan kurtulmamız gerekiyor. Ve sağlık harcamalarımızın önemli bir bölümü ürün veya lisans olarak ithal edilen ilaçlara, cihazlara ödenen paralardan oluşuyor. Artık biz istiyoruz ki tomografimizi, ultrasonografiyi, MR'ımızı biz üretelim. Bunları Türkiye yapar, bu beyin gücüne sahibiz. Bu alanlardaki çalışmaları uzun zamandır izliyorum, ilgilileri ikaz ediyorum. Buna rağmen yerli ve milli çizgi derinleştirilemiyor.

BİR KEZ DAHA İKAZ EDİYORUM

Buradan Bakanlığımızı, üniversitelerimizi ve ilgili tüm kurumlarımızı bir kez daha ikaz ediyorum;  sağlıkta millileşme hamlemize hiçbir bahaneye, mazerete sığınılmaksızın, hiçbir komplekse düşmeksizin destek verilmelidir. Bu konuyu en az savunma sanayimiz kadar kritik ve önemli görüyorum."

Akademik yılın hayırlı olmasını dileyen Recep Tayyip Erdoğan, akademisyenlere ve öğrencilere başarı temennisinde bulundu.

TÖREN KURAN-I KERİM TİLAVETİYLE BAŞLADI

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende, Gülhane Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Yasin Yıldız Fatiha suresini okudu.

SBÜ'nün tanıtım filminin gösterildiği törende, üniversitenin Müzik Kulübü öğrencileri tarafından dinleti sunuldu. 

Öğrenci Konseyi Başkanı Yusuf Safa Önal, Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet 3'üncü Sınıf Askeri Öğrenci Temsilcisi Samet Batuhan Kuş, Gülhane Tıp Fakültesi 4'üncü Sınıf Misafir Askeri Öğrenci Temsilcisi Bossan Balkanova birer konuşma yaptı.

Törene Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl de katıldı.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye takdim edildi.

 

07-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş