Arama sonuçları

Bir milyon TL'ye doktora yapar mısınız?

Bir milyon TL'ye doktora yapar mısınız?

Cambridge Üniversitesi,  dört yıllık toplam 230 bin Pound'a (yaklaşık 995 bin TL) mal olacak dünyanın en pahalı doktora programını açmayı planlıyor. Ekim 2017'de başlayacak programda her yıl bir-iki kişilik küçük sınıflar oluşturulacak. Amaç dünyanın en üst düzey liderlerini yetiştirmek.

Times Higher Education'ın haberine göre teklif, Cambridge Judge Business School tarafından üniversite yönetimine sunuldu ve üniversitenin genel kurul eğitim komitesi tarafından destekleniyor. Planın devamı için üniversite yönetimi Regent House tarafından onaylanması bekleniyor.

İLK YIL 80, DİĞER 3 YIL 50 BİN POUND
Programda ücretler ilk yıl için 80 bin Pound, diğer üç yıl için 50'şer bin Pound olarak belirlendi ve Cambridge şimdiden bu konuda eleştirilmeye başlandı. Üniversitenin resmi gazetesi The Reporter'a genel kurul tarafından verilen planın ayrıntılara göre ilk yılda öğrencilerin tüm yıl boyunca Cambridge'te bulunması gerekiyor. Diğer 3 yılda yılda 4 hafta burada kalmaları yeterli olacak. The Reporter'da yer alan diğer açıklamalar ise şöyle:

ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİN TALEBİNİ KARŞILAYACAK
“Bus.D. olarak bilinen işletme doktora derecesi, "Cambridge Judge Business School'un uzun vadeli bir strateji ile üniversitenin araştırma hedefleri ile uyumludur. Derece STK'lar, hayır kuruluşları ve benzeri örgütler, büyük şirket ve kuruluşları kurma ya da işletmede amacı taşıyan son derece üst düzey yerleştirilen yöneticilerin belirgin bir talebini karşılayacak.

CAMBRIDGE OTORİTESİ FARKLILIK SAĞLAYACAK
Plan, programı DBA gibi diğer doktora derecelerinden ayıracak. Cambridge'in otoritesinin de dahil olmasıyla oluşturulacak bu farklılık, dünyanın en üst düzey liderleri için çekici hale gelecek ve belli alanlarda Cambridge Judge Business School tarafından yürütülen pazar araştırmalarında çeşitlilik sağlayacak. Bus.D.'nin sonraki süreçlerinde öğrencilerin yıllık toplam eğitim sürelerinin tam zamanlı Ph.D öğrencileri ile eşit olması ve en fazla 200 sayfalık tezler istenmesi planlanıyor.

EXECUTIVE MBA İLE KIYASLANABİLİR RAKAMLAR
Cambridge Üniversitesi'nden Business Insider'a yapılan açıklamada ise programın 4 yıllık olduğu düşünüldüğünde Executive MBA programlarıyla kıyaslanabilir bir ücret istendiği belirtiliyor. Cambridge'te 20 aylık executive MBA programı 63 bin 960 Pound, Pennsylvania  Üniversitesi Wharton Business School'da iki yıllık executive MBA 133 bin 624 Pound, The London Business School'da ise 20 aylık executive MBA programı 72 bin 795 Pound.

Kaynak: Habertürk – Bürde ÖZÇAKIR

 

29-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş