Arama sonuçları

Birleşik Krallık’ta 500’den fazla yatılı lise var

Birleşik Krallık’ta 500’den fazla yatılı lise var

Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda, uluslararası öğrencilere üniversite eğitimi gibi çeşitli seviyelerde yatılı okul (boarding school) seçeneği de sunuyor. Devlet tarafından denetlenen özel okullar kendi müfredatlarını oluşturmakta serbest. Birleşik Krallık’ta 500’ün üzerinde yatılı eğitim veren lise bulunuyor.

İngiltere’de lise eğitimi konusundaki sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten yanıtladı.

İNGİLİZCESİ YETERSİZ ÖОRENCİLERE HAZIRLIK SINIFI VAR MI?

Evet. Okulların hemen tümü İngilizce hazırlık program sunuyor.

İNGİLTERE’DE LİSE EОİTİMİ KAÇ YIL SÜRÜYOR?

İngiltere’nin eğitim sistemi Türkiye ve diğer ülkelerden oldukça farklı. İngiltere’de 14-16 yaş arasında ki öğrenciler GCSE (General Certificate of Secondary Education) sınavlarına girerek en az 5 tane dersi başarı ile tamamlamak zorunda. GCSE derslerini başarı ile tamamlayan öğrenciler daha sonradan İngiltere’de üniversite başvurusu yapabilmek için 2 yıl süren A level eğitimi alır.  A Level eğitimini de başarı ile tamamlayanlar Cambridge, Oxford gibi çok iyi üniversitelere bile başvuru hakkını elde edebilirler. Böyle bir eğitim sisteminde  İngiltere’de lise eğitimi 1 yılda da tamamlanabilir, 6 yıla kadar da uzayabilir. Öğrenciler almaları gereken dersleri seviyelerine uygun olarak başarıyla ne zaman bitirirse  lise diploması alabilir.

YATILI LİSE EОİTİMİNDE TERCİH EDİLEN ޞEHİRLER NEDİR?

İngiltere’de Londra tercih edilmekle birlikte daha güvenilir, genç öğrencilerin yaşamasına daha uygun olan Northampton, Cambridge, Bristol gibi şehirlerde seçenekler arasında yer alıyor. İngiltere’de de tıpkı İsviçre’de olduğu gibi Amerikan okulları bulunuyor ve bu okullar başta Türkler olmak üzere yabancı aileler tarafından tercih ediliyor.

YILLIK ÖОRENİM ÜCRETLERİ NEDİR?

Yatılı okullarda yıllık öğrenim ücretleri ortalama 25 bin ile 30 bin pound arasında değişiyor.

Fotoğraf: TASIS The American School in England

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş