Arama sonuçları

Boğaz’a nazır değil, ‘Anadolu lisesi yanı’

Boğaz’a nazır değil, ‘Anadolu lisesi yanı’

Boğaz’a nazır değil, ‘Anadolu lisesi yanı’ TEOG yerine gelen sistem ilk açıklandığında akla gelen soru da “Yeni sistem eğitim göçüne neden olur mu?” oldu. Henüz bir göçten söz etmek mümkün olmasa da TEOG yerine gelen  sistemin ilk etkisi emlak sektöründe görüldü bile. Çünkü artık satılık ve kiralık ev ilanlarında tanımlamalar “Boğaz’a nazır”, “3 odalı”, “yeşillikler içinde” değil, “Anadolu lisesi yanında”, “Karşısında fen lisesi var” şekline dönüştü.

BOĞAZ'A NAZIR DEĞİL, 'ANADOLU LİSESİ YANI'

1.5 aylık beklemenin ardından TEOG yerine gelen sistem Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından geçtiğimiz 5 Kasım Pazar günü açıklandı. Buna göre öğrencilerin yüzde 92’si adresine göre yerleşecek. Eğitim bölgeleri oluşturulacak ve öğrenciler bu eğitim bölgelerindeki okullardan 5 tanesini tercih edebilecek. Bu tercihlere göre yerleştirme ise öğrencinin okul notuna göre yapılacak. Öğrencilerin yüzde 8’i ise sınavla öğrenci alacak ve toplam kontenjanları yaklaşık 100 bin olan 600 okula sınav puanlarına göre yerleştirilecek.

YENİ TEOG EĞİTİM GÖÇÜNE NEDEN OLACAK MI?

İşte bu sistemde akla gelen soru bu yeni TEOG yerleştirme sisteminin eğitim bölgeleri arasında göçe neden olup olmayacağı. Aileler sistem açıklanır açıklanmaz sosyal medyada da bu sistemin eğitim göçüne neden olacağını dile getirdi. Sınavla öğrenci almayacak Anadolu ve fen liselerinin çevresindeki okullarda emlak fiyatlarının artacağını, çünkü çocuklarının imam hatip ve meslek lisesine yerleşmesini istemeyen ailelerin bu okulların yakınına taşınacağını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz adrese dayalı yerleştirmenin emlak fiyatlarını artırıp artırmayacağı ve eğitim göçüne neden olup olmayacağına ilişki soruya şu yanıtı verdi: “Bunlara karşı çözüm bulabilmek mümkündür. Şunu diyorsunuz, adrese kayıtlı bir öğrenci var. şimdi buradaki insan göçecek. Onun yerine birisi gelecek. Samimi bir şeyse mümkündür, ama bunların kontrol mekanizmaları vardır.”

ADRESE DAYALI SİSTEM İLANLARA YANSIDI

Ancak sistem açıklanalı birkaç gün olmasına rağmen ilk etkisi emlak sektöründe görülmeye başlandı. İlanlar artık “fen lisesi yakınında”, “Anadolu lisesine yürüme mesafesinde”, “çevresinde iyi okullar var”  şeklinde değişti.

ASIL HAREKETLİLİK MAYIS AYINDA OLACAK

Emlakçılar ise asıl hareketliliğin mayıs ayında yaşanacağına dikkat çekiyor. Çünkü mayıs ayında sınavla öğrenci alacak 600 lisenin yanı sıra eğitim bölgeleri ve bu bölgelerde yer alacak okullar da açıklanacak. İşte bu tarihten sonra sektör hareketlilik bekliyor.

07-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş