Arama sonuçları

Boğaziçi öğrencilerine ‘rektör protestosunda’ gözaltı

Boğaziçi öğrencilerine ‘rektör protestosunda’ gözaltı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Mehmed Özkan'ın atanmasına tepki göstermek iteyen Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri, rektörlük binası önünde toplanarak protesto gösterisi düzenledi.

Öğrenciler; "Seçilmiş rektörümüz yerine kayyum gibi atanan rektörü kabul etmiyoruz! Rektörlük önünde oturma eylemine başlıyoruz! Kayyum rektör istemiyoruz! Buradayız hep buradayız! "KHK'lara ve atanan kayyum rektöre karşı direnmeye devam edeceğiz." diyerek protestoyu sosyal medyada da paylaştı.

"Üniversitede kayyım rektör istemiyoruz" diyerek Kuzey kampusuna doğru yürüyen üniversitelilerin önünü çevik kuvvet kesti. Üniversitenin önünde bir de TOMA bekletildi. Öğrenci ve akademislenlerden oluşan eylemciler araç yolundan toplu olarak yürüyemelerine izin vermeyeceklerini belirten polis, ancak 3'erli gruplar halinde kaldırımdan yürüyebileceklerini belirtti.

Protesto sırasında öğrenciler sık sık, 'Mehmed Özkan rektörümüz değildir', 'Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek' sloganları attı.     

Konuşmaların ardından grup, Güney kampusundan, Kuzey kampusuna yürümek istedi. Toplu yapılacak yürüyüşe polis izin vermedi. Bazı akademisyenler, herhangi bir olay çıkmaması için polis müdürleriyle görüştü. Bu sırada Kuzey kampusa doğru yürüyen grubun içinden bazı öğrenciler ile polis arasında gerginlik çıktı. Öğrencilerden bazıları gözaltına alındı.

Öğrencilerin gözaltına alınmasına bazı öğrenciler tepki gösterdi. Olayların daha fazla büyümemesi aracıyla ararsa akademisyenler girdi. Öğrenciler, akademisyenlerin kontrolünde alkışlar ve sloganlar eşliğinde Kuzey kampusuna girdi.

Öğrenciler bu sırada gözaltına alınan öğrenciler için sosyal medyada "Arkadaşlarımız alana kadar nöbetteyiz" paylaşımlarında bulundu.

Gözaltına alınan öğrencilerin da GBT kontrolünden sonra serbest bırakıldığı öğrenildi. Öğrencilerin serbest bırakılmasının ardından gözaltına alınan öğrenciler ile birlikte tüm öğrenciler kütüphane binasının önünde açık kürsü oturumu gerçekleştirdi.

Görüntülere ulaşmak için tıklayınız. 

14-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş