Arama sonuçları

Boğaziçi Üniversitesi 3 aydır rektörünü bekliyor

Boğaziçi Üniversitesi 3 aydır rektörünü bekliyor

Boğaziçi Üniversitesi 3 aydır rektörünü bekliyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör adayını belirlemek için yapılan seçimlerin üzerinden 3 ay geçti ancak hala üniversitenin rektörü atanmış değil. Üstelik de aynı tarihte 20 üniversitede rektörlük seçimleri yapıldı ve 19’unun da rektörü atandı. Boğaziçi Üniversitesi bu üniversiteler arasında rektör ataması yapılmayan tek üniversite oldu. 

SEÇİMİN ÜZERİNDEN 3 AY GEÇTİ 

Geçtiğimiz temmuz ayında aralarında ODTÜ, Boğaziçi ve İTÜ’nün de yer aldığı 20 üniversitede rektör adaylarını belirleme seçimi yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 19 üniversiteye rektör atanırken bir tek Boğaziçi Üniversitesi rektörü atanmadı. 

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri rektör adaylarını belirlemek için geçtiğimiz 12 Temmuz’da sandık başına gitti. Seçimlerde 4 yıl rektörlük yapan Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu 399 geçerli oyun 348’ini aldı. Diğer adayların oy dağılımları ise şöyle oldu: Prof. Dr. Vedat Akgiray 40, Prof. Dr. Esra Battaloğlu 1, Prof. Dr. Betül Tanbay 1, Prof. Dr. Cem Say 7, Prof. Dr. Levent Kurnaz 2.

NEDEN ATAMA YAPILMIYOR?

Boğaziçi Üniversitesi için neden rektör ataması yapılmadığı herkesin merak ettiği bir konu. Akademisyenler “Neden atama.yapılmıyor?” diye sorarken, YÖK ise bu konudaki sessizliğini bozmuyor. Geçtiğimiz günlerde eğitim editörleri olarak YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile buluşmamızda da bu konu gündeme geldi. Saraç’a “Neden Boğaziçi’nin rektörü atanmıyor?” sorusu yöneltildi. 

Saraç bu soruya bir yanıt vermedi ama rektörlük seçimleri ile ilgili olarak şu yorumu yaptı: “Rektör adaylarını belirleme sürecinin birinci aşaması nasıl meşru ise ikinci aşaması da meşru yöntemle başlar ve biter. Üçüncü aşaması da meşrudur. Bunların üçünün toplamı ise rektör seçimidir. Bu seçimler sürecinde üniversiteler YÖK’e YÖK de Cumhurbaşkanı’na saygı duymalıdır."

BARBOROSOĞLU SORUN MU ?

Ancak değişik kaynaklarda dile getirilen görüşe göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Boğaziçi Üniversitesi’nde çok sayıda akademisyenin Barış için Akademisyenler bildirisini imzalamasına kızdı. Aynı rahatsızlık YÖK de yaşanıyor. 

AKADEMİSYEN TEPKİSİ BEKLETİYOR

Ancak Barbarosoğlu’nun rektörlük seçimlerinde en yüksek oyu alması ve ikinci sıradaki adayla da arasında 308 oy fark olması, buna rağmen 40 oy alan adayın atanmasının da akademisyen tepkisine yol açacağı konuşuluyor. Ayrıca Barbarosoğlu’nun Avrupa Üniversiteler Birliği’nde (EUA) Yürütme Kurulu üyesi. Üstelik YÖK’ün adayı olarak bu üyeliğe seçildi. 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Barbarosoğlu EUA’da Türkiye’yi savunan açıklamalar da yapmıştı. İşte tüm bunlar da Barbarosoğlu ile karar vermekte YÖK’ün zorlanmasına neden oluyor. 

13-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş