Arama sonuçları

Boğaziçi Üniversitesi rektörünü artık Cumhurbaşkanı atayacak

Boğaziçi Üniversitesi rektörünü artık Cumhurbaşkanı atayacak

Boğaziçi Üniversitesi rektörünü artık Cumhurbaşkanı atayacak. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeleri geçtiğimiz Geçtiğimiz 12 Temmuz’da rektör adayını belirlemek için sandık başına gitti ama yaklaşık 4 aydır üniversiteye rektör atanmıyor. Dün gece çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile artık bu seçimler geçersiz oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nin rektörünü artık KHK uyarınca Cumhurbaşkanı atayacak.

29 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 676 sayılı KHK ile devlet üniversitelerinde rektörlük seçimleri kaldırıldı. Bundan sonra devlet üniversitelerinde seçim sandığı olmayacak. Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanacak.

ATAMA OLMAZSA CUMHURBAŞKANI SEÇECEK

Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde Cumhurbaşkanınca doğrudan istediği ismi atayabilecek. Üstelik KHK ile sadece devlet üniversiteleri değil, vakıf üniversitelerinde de rektör atanması Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak. Eskiden vakıf üniversitelerinde rektörü mütevelli heyet atıyordu. Bundan sonra vakıf üniversitelerinde rektör mütevelli heyetinin Yükseköğretim Kuruluna teklifi ve Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. 

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ HARİÇ ATAMA OLDU

Geçtiğimiz 12 Temmuz’da 20 üniversitede akademisyenler rektör adaylarını belirlemek için sandık başına gitti. Bu üniversitelerden biri de Boğaziçi Üniversitesi’ydi. Seçimlerde mevcut rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu 399 geçerli oyun 348’ini aldı. Diğer adaylar Prof. Dr. Vedat Akgiray 40, Prof. Dr. Esra Battaloğlu 1, Prof. Dr. Betül Tanbay 1, Prof. Dr. Cem Say 7, Prof. Dr. Levent Kurnaz 2 oy aldılar. Üniversite en çok oy alan 6 adayı diğer üniversiteler gibi YÖK’e yolladı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan 19 üniversiteye rektör ataması yaptı. Bir tek Boğaziçi Üniversitesi rektörü atanmadı. 

ÖĞRENCİ VE AKADEMİSYEN ‘NEDEN’ DEDİ?

Yaklaşık 4 aydır rektör atamasının neden yapılmadığı akademisyen ve öğrenciler tarafından sorulurken, çıkan KHK bu sorunun da yanıtını vermiş oldu. Çünkü bu üniversiteye artık rektör Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Yani seçim sonuçları bu kararname ile birlikte rektör ataması yapılmadığı için geçersiz oldu. 

REKTÖRÜ NEDEN ATAMADILAR?

Barbarosoğlu’nun en yüksek oyu almasına rağmen rektör olarak atanmamasının gerekçesi kapalı kapılar ardında şöyle dile getirildi: Barış için akademisyenler bildirisini imzalayan en fazla akademisyen Boğaziçi Üniversitesi’nden çıktı. KHK ile üniversitelerden atılan 2 bin 346 akademisyen arasında Boğaziçi’nden kimse yer almadı.” 

İşte bu gerekçeler yüzünden Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmazken, KHK ile de “rektör atama krizi” çözüldü.

17 ÜNİVERSİTENİN REKTÖRÜNÜ DE CUMHURBAŞKANI ATAYACAK 

15 Temmuz darbe girişiminden sonra 25-26 Temmuz 2016 tarihlerinde 17 üniversitede yapılacak rektörlük seçimleri de YÖK tarafından ertelenmişti. Bu üniversitelerin rektörleri de artık Boğaziçi Üniversitesi rektörü gibi Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Rektörlük seçimlerinin ertelendiği ve artık rektörleri Cumhurbaşkanı tarafından atanacak üniversiteler şöyle: 

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

Ardahan Üniversitesi

Artvin Çoruh Üniversitesi

Bartın Üniversitesi

Batman Üniversitesi

Bitlis Eren Üniversitesi

Çankırı Karatekin Üniversitesi

Gümüşhane Üniversitesi

Hakkari Üniversitesi

Iğdır Üniversitesi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi

Kırklareli Üniversitesi

Kilis 7 Aralık Üniversitesi

Nevşehir Havı Bektaş Veli Üniversitesi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi

Siirt Üniversitesi

Yalova Üniversitesi

 

30-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş