Arama sonuçları

Boğaziçi yeniden düzenlenen ‘SİT’ kararıyla imara mı açılıyor?

Boğaziçi yeniden düzenlenen ‘SİT’ kararıyla imara mı açılıyor?

Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından gündeme gelen konulardan birisi de üniversitenin kampuslarının ve çevresinin imara açılacağı olmuştu. Son olarak düzenlenen SİT kararı ile birlikte konu tekrar gündeme geldi. Peki düzenleme yapılan SİT kararı üniversite ve çevresini imara mı açıyor?

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre Boğaziçi Üniversitesi’ne ilişkin dikkat çeken bir karar daha alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın büyük tepki çeken doğal sit alanları için koruma ve kullanım koşullarını yeniden düzenleme kararı, Boğaziçi Üniversitesi ve yakın çevresi için de uygulandı.

YAPILAŞMAYA AÇILMAK İSTENİYOR

Doğal sit alanında bulunan üniversite ve yakın çevresinin bir bölümü “nitelikli koruma alanı”, bir bölümü de “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı”na dönüştürüldü. Değişikliği gazetemize yorumlayan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Esin Köymen, “Boğaziçi Üniversitesi ve yakın çevresi bu değişiklikle yapılaşmaya açılmak isteniyor” dedi.

BOĞAZİÇİ’Nİ BEKLEYEN TEHLİKE

Köymen, 2019’da Resmi Gazete’de yayımlanan kararla doğal sit alanlarının çeşitli kategorilere ayrıldığını, Mart 2020’de yayımlanan yönetmelikle de bu kategorilerin yeniden düzenlendiğini anımsattı. Köymen, “Bu düzenlemeler, ülkemizde koruma alanları olarak belirlenen alanların yanı sıra kıyıların talanına ve bu alanların yapılaşmaya açılmasına da olanak vermektedir” dedi.

Köymen, Boğaziçi Üniversitesi ve çevresinde yapılan değişiklikle “nitelikli doğal koruma alanı” yapılan bölgede, günübirlik tesis ve karavan alanları, hayvancılık, balıkçı barınağı, sökülebilir iskele, duş, gölgelik, soyunma kabinleri, büfe, tuvalet, atık su arıtma tesisi, atık su deşarjı, kanalizasyon şebekesi, içme suyu temini, jeotermal su çıkarılması, enerji nakil hattı, trafo, iletişim hattı, ulaşım hattı, açık otopark, teleferik yapılmasına izin verildiğinin altını çizdi.

NELER YAPILABİLİR?

Bölgenin bir kısmının da “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” yapılmasını değerlendiren Köymen, şöyle dedi:

“Kesin korunacak hassas alan ve nitelikli doğal koruma alanlarında izin verilen faaliyetlere ek olarak doğal ve kültürel bakımdan uyumlu düşük yoğunlukta faaliyetlere, entegre tesis yapılmasına, turizm ve yerleşimlere izin verilmektedir. Bu düzenleme ile ülkemizin doğal koruma alanları, tanımında değişiklik yapılsa da sonuç olarak imara açılmaktadırlar. Bu değişiklik de bu alan içinde yeni yapılaşmaların yolunu açabilecek bir düzenlemedir. İlgili yönetmelikte ardı ardına yapılan düzenlemeler bu riskleri açıkça ortaya koymaktadır.”

 

12-09-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş