Arama sonuçları

Boğaziçi’nde Barbarosoğlu tekrar aday

Boğaziçi’nde Barbarosoğlu tekrar aday

Temmuz 2016 aralarında ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerin yer aldığı 37 üniversite için “seçim” ayı olacak. Bu üniversitelerde rektörlük seçimleri için akademisyenler sandık başına gidecek. Seçimlere sayılı günler kala rektör adayları da ortaya çıkmaya başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın ardından Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu da ikinci dönem için aday olacağını açıkladı. 

2012-2016 dönemleri arasında rektörlük yapan Barbarosoğlu, 2016-2020 tarihleri arasında ikinci dönem için neden rektörlüğe aday olduğunu ve hedeflerini şöyle açıkladı: 

KİMLİĞİMİZİ KORUMAK İÇİN: Rektörlük yaptığım 2012-2016 yılları arasında temel amacım, Boğaziçi Üniversitesi kimliğini oluşturan demokratik, katılımcı, özgürlükçü ve çoğulcu değerlere sahip çıkarken üniversitemizdeki bilimsel ve akademik yetkinlik düzeyini daha da yukarılara çekmek oldu. 

ÇETREFİLLİ BİR DÖNEM: Bir yandan ülkemizin toplumsal anlamda çalkantılı günlerden geçmesi diğer yandan yüksek öğrenim alanının küresel ölçekte önemli dönüşümler yaşıyor olması bu dönemi daha çetrefilli bir hale getirdi. Yine de en zor ve sıkıntılı zamanlarda dahi kurumsal kimliğimizden taviz vermeden, bizi biz yapan değerlere dayanırken daha da güçlenerek yolumuza devam ettik. Önümüzdeki dönemde siyasi gündemin daha hafifleyeceğini söylemek zor.

GERÇEK ÜNİVERSİTELER İÇİN: Bütün bu bilinmezlikler içerisinde farkında olmamız gereken en önemli hakikat, içinden geçtiğimiz birçok açıdan zorlu günlerde her zamankinden daha fazla gerçek üniversitelere ihtiyacımız olduğudur. 

HER TÜRLÜ SİYASİ ODAĞA EŞİT DURUŞ: Bilimsel üretkenliğimizin sürdürülebilirliğini sağlamak adına,  her türlü ekonomik ve siyasi güç odağına eşit mesafede ve ilkeli duruş ortak çabamız olmalıdır.

HANGİ ÜNİVERSİTEDE SEÇİM NE ZAMAN OLACAK?
YÖK’ün açıkladığı takvime göre 37 üniversiteden 20’sinde seçimler 12 Temmuz’da 17 üniversitede ise 26 Temmuz'da başlayacak. Adana Bilim ve Teknoloji, Akdeniz, Atatürk, Ankara, Boğaziçi, Cumhuriyet, Çukurova, Dicle, Dokuz Eylül, Ege, Fırat, Gazi, Gaziantep, İnönü, İstanbul Teknik, Karadeniz Teknik, Ondokuz Mayıs, Orta Doğu Teknik, Trakya ve Yıldız Teknik üniversitelerinde rektör adayı belirleme seçimi 12 Temmuz'da yapılacak.

17 ÜNİVERSİTE 26 TEMMUZ’DA SEÇİME GİDECEK
Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Artvin Çoruh, Bartın, Batman, Bitlis Eren, Çankırı Karatekin, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Karamanoğlu Mehmetbey, Kırklareli, Kilis 7 Aralık, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Osmaniye Korkut Ata, Siirt ve Yalova üniversitelerinde rektör adayı belirleme seçimi ise 26 Temmuz'da yapılacak. 

TATİLDE SEÇİM Mİ OLUR?
Haziran ayında yapılması beklenen seçimlerin temmuz ayına alınmasına ise öğretim üyeleri tepki gösteriyor. Akademisyenler, “Tatile girilen dönemde neden seçimler yapılıyor?” diyor. 

Şule YILMAZ
info@pervinkaplan.com
pervinkaplanblog@gmail.com 

 

06-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş