Arama sonuçları

Boğaziçi’nde rektörlük yarışı sürüyor

Boğaziçi’nde rektörlük yarışı sürüyor

Rektör başvurularının devam ettiği Boğaziçi Üniversitesi’nde adaylar belli olmaya başladı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) aday olmak isteyenlerin başvurularını 2 Ağustos’a kadar almaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan ve 7. ayından görevden alınan Melih Bulu'nun ardından göreve vekaleten rektör yardımcısı Mehmet Naci İnci getirildi.

Duvar'da yer alan habere göre, akademisyen, öğrenci ve mezunların, Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) gönderecekleri adayları oylamak için kayıt yaptırma süreleri dün son buldu. Bugün gerçekleştirilecek oylamanın sonuçlarının yarın açıklanması bekleniyor. 

ADAYLIĞINI AÇIKLAYAN İSİMLER

Boğaziçiseçiyor.org adresinde adaylığını açıklayan isimler şöyle: “Prof. Dr. A.C. Cem Say, Prof. Dr. Ali İ. Tekcan, Prof. Dr. Ayşe Gürel, Prof. Dr. Ayşe Mumcu, Prof. Dr. Can Yücesoy, Prof. Dr. Cengiz Kırlı, Prof. Dr. Emine Ertkin, Prof. Dr. Fikret Adaman, Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Prof. Dr. Mehmet Burçin Ünlü, Prof. Dr. Metin Ercan, Prof. Dr. Mine Eder, Prof. Dr. Murat Saraçlar, Prof. Dr. Naci İnci, Prof. Dr. Taner Bilgiç, Prof. Dr. Ünal Zenginobuz, Prof. Dr. Veysi Erkcan Özcan, Prof. Dr. Yasemin Bayyurt, Prof. Dr. Yavuz Akpınar.”

"Boğaziçi Seçiyor" hesabından yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Dört gün içinde 5227 mezun 4679 öğrenci seçmen kaydı yaptırdı, seçim iradesine sahip çıktı! Seçmen kayıtları an itibariyle kapanmıştır, kaydını yaptırmış olanlar bir gün içinde belgelerini tamamlamaya devam edebilir.”

Melih Bulu'nun yardımcılığını kabul eden ilk akademisyen olan Gürkan Kumbaroğlu da Boğaziçi Üniversitesi'nin rektör adaylarından biri oldu.

ADAYLIKTAN ÇEKİLDİĞİNİ DUYURDU

Erhan Erkut da Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne adaylığını açıklamıştı ancak kısa süre sonra adaylıktan çekildiğini duyurdu. Erkut sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şöyle demişti:"İçeriden adaylar belirlenirken benimle ilgili bir mesajın verilmemiş olması benim tamam/devam kararım için yeterlidir. Boğaziçi Üniversitesi rektör adaylığından çekiliyorum.  Üniversitenin göstereceği adaylara tam destek vereceğim."

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Boğaziçi akademisyenlerinin uygulayacağı güvenoyu sistemi ise şu şekilde işleyecek: “Kurum içerisinden isteyen öğretim görevlileri adaylığını açıklayacak ve akademisyenler arasında yapılan destek oylamasında Melih Bulu’nun yardımcıları Naci İnci ve Gürkan Kumbaroğlu dahil olmak üzere tüm adaylar sunulacak. Yine akademisyenlerin kararı ile kimin en fazla güvenoyu aldığı açıklanmayacak, sadece belirli barajın altında kalan adaylar açıklanırken, barajı geçen tüm adaylar YÖK’e başvuracak.”

Söz konusu uygulama, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne aday olanların YÖK’e olan başvurularının bileşenlerce desteklenip desteklenmediğini belirlemek için organize edildi.

LİYAKAT VE ŞEFFAFLIK VURGUSU

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, rektör adayı belirleme sürecine ilişkin yaptıkları yazılı açıklamada, liyakat ve şeffaflık vurgusu yaptı. Rektör adaylığı kriterleri konusunda önerilerini aktardı. Açıklamada adaylık için "Boğaziçi kamuoyuna ilan eden adaylar için bir destek oylaması yapılacak, akademisyenlerin katılacağı oylamada üçte birden fazla karşı oy alacak (yani nitelikli çoğunluğu oluşturan üçte iki destek oyunu alamayacak olan) adaylar desteklenmeyecek ve diğer tüm adaylar Boğaziçi Üniversitesi adayları olarak desteklenecek" denildi.

30-07-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş